Bujanovac, 26. januar 2021. – Na današnji dan 2000. godine, u bujanovačkom selu Dobrosin formirana je ilegalna Oslobodilačka vojska Preševa, Medveđe i Bujanovca (OVPMB), za Srbe teroristička a za Albance oslobodilačka vojna formacija. Ubistvom trojice policajaca kod Dobrosina u noći između 20. i 21. novembra te godine zvanično je počeo sukob između državnih snaga bezbednosti i naoružanih Albanaca okupljenih u OVPMB.
Prema svedočenju učesnika, tog 26. januara 2000. se na jednoj ledinu u Dobrosinu, koji se nalazi na samoj administrativnoj liniji sa Kosovom, okupilo oko 200 naoružanih, uglavnom mlađih ljudi, obučenih u crne uniforme, sa crveno-crno-žutim oznakama OVPMB na kapama.
Neposredni povod za formiranje OVPMB bila je akcija srpske policije u okolini Dobrosina, u kojoj su ubijena dvojica meštana.
Srpski izvori su sutradan saopštili da su „ubijena dvojica terorista iz sela Dobrosin“, a albanski da su „srpske policijske snage ubile braću Isu i Šaipa Šaćirija, dobre i čestite ljude, dok su svojoj kući, traktorom, dovozili drva iz šume“.
„U prepodnevnim satima 25. januara, na izlazu iz šume pored sela, na putu koji vodi prema selu Lučane, srpska policija je ubila meštane iz Dobrosina, braću Isu i Šaipa Šaćiria. To je kod nas izazvalo gnev, tako da smo reagovali formiranjem vojske, jer smo taj čin već bili dogovorili i pripremili“, govorio je pokojni Jonuz Musliju, politički komesar OVPMB, koji će kasnije u nekoliko mandata biti predsednik SO Bujanovac,
Vest o formiranju OVPMB srpskim medijima je, početkom februara u bujanovačkom Press centru, saopštio Riza Halimi, tadašnji predsednik Skupštine opštine Preševo.
„Bio sam na sahrani braće Ise i Šaipa Šaćiri u selu Dobrosin. Oni su sahranjeni uz prisustvo jedne vojne formacije koja se zove Oslobodilačka vojska Preševa, Medveđe i Bujanovca. U stroju je bilo oko 150 mladića u crnim uniformama, sa oružjem“, rekao je tada Halimi.
Ova paravojna formacija je rasformirana posle 17 meseci – 31. maja 2001. godine, a već sutradan, 1. juna okončan je sukob srpskih Združenih snaga bezbednosti (vojske i policije) sa albanskim ekstremistima okupljenim u OVPMB.
OVPMB je rasformirana i položila oružje na osnovu Izjave o demilitarizaciji koju albanska strana naziva „Končuljski sporazum“ i na koji se i danas često poziva.
Englesku varijantu Izjave, u selu Končulj kod Bujanovca, u ime OVPMB, 20. maja 2001. godine potpisali su komandant Šefćet Musliu, njegov zamenik Mustafa Šaćiri i šef albanskog pregovaračkog tima Ridvan Ćazimi (komandant Leši).
U ime međunarodnih snaga potpis na Izjavu o demilitarizaciji, u svojstvu svedoka, stavio je kanadski diplomata Šon Saliven, šef Kancelarije NATO u tadašnjoj Saveznoj Republici Jugoslaviji.