Piše: D. Stošić
Bujanovac,2. avgust 2021. – Oni su tihi heroji Doma zdravlja Bujanovac. Po jedan lekar opšte prakse i interne medicine i 7 medicinskih sestara. Oni čine službu kućnog lečenja i dnevno obiđu i do 50 pacijenata na teritoriji Bujanovca.
To su sestre Milena Nikolić, Svetlana Ristić, Svetlana Mitić, Ivana Stojković, Špresa Isufi, Kadira Idić Bajramović, Dejan Djošić, Taibe Arifi i lekari Jadranka Nikolić, Nataša Veličković i Lejlan Sadiku.
Za ove heroje našeg Doma zdravlja vikendi i praznici su ponekad luksuz jer im je lečenje i nega vrlo teških pacijenata na prvom mestu.
– Rad je organizovan u dve smene. Imamo dve ekipe koje rade na terenu kako bi stigle do svih pacijenata kojima je potrebna nega. To su pacijenti koji boluju od neizlečivih bolesti, uglavnom malignih ili pak teško pokretni ili nepokretni bolesnici koji zahtevaju našu pažnju, kaže za Bujanovačke lekar opšte prakse, ujedno i šef službe dr Jadranka Nikolić
Služba kućnog lečenja i nege bujanovačkog Doma zdravlja je služba koja organizuje i sprovodi kontinurano lečenje na nivou primarne zdravstvene zaštite odraslog stanovništva.
Ova služba koja trenutno okuplja jednog lekara opšte prakse, jednog specijalistu interne medicine i sedam medicinskih sestara, neumorno radi na zbrinjavanju pacijenata svakog danaod 7 do 19h.
U zavisnosti od situacije, ekipe službe kućne nege se organizuju tako da jedna ekipa pokriva pacijente u Bujanovcu, pa dalje prema selima Nesalce, Letovica, Biljača, Dobrosin i Končulj, dok druga ekipa pokriva Klenički kraj, uključujući i sela iznad manastira Prohor Pčinjski
O samoj odgovornosti i težini posla koji obavljaju govori i čenjenica da ove ekipe dnevno pređu i do 300 kilometara, i po suncu i po kiši, nekada i pešačeći sa medicinskom opremom na ramenu samo da bi stigle i do najudaljenijeg pacijenta i pružile neophodnu zdravstvenu uslugu
– Reč je o pravim profesionalcima koji završavaju ogroman posao i to sa osmehom na licu i bez žaljenja, jer su sami pacijenti ozbiljno bolesni i zahtevaju adekvatan pristup i kao šef službe ne mogu dovoljno da se zahvalim timu za požrtvovanost koju pružaju na terenu, ističe dr Jadranka
Jedna od medicinskih sestara u timu službe, Milena Nikolić, sa 15-godišnjim iskustvom, kaže za naš portal, „ da voli svoj posao i da nikada ne bi prešla u drugu službu“
-Iako imamo od 30 do 50 poseta dnevno, a posao zahteva visok nivo koncentracije i pažnje zbog teških bolesti pacijenata, bez obzira na umor, posao je uvek odrađen besprekorno uz veliku zahvalnost naših korisnika što nam je negde i krajnji cilj, da pacijenti budu zadovoljni, rekla je Milena
Sa opremom i medicinskim materijalom su dobro snabdeveni, ali problem sa kojim se susreću je manjak vozača pa su medicinske sestre te koje česti moraju i da voze i da neguju.
Terenski rad pod punom medicinskom opremom, umor, brzina delovanja, pružanje nege i pažnje su deo svakodnevnice zaposlenih u ovoj službi koja je, čini se, nedovoljno hvaljena u okviru zdravstvenog sistema.