Marihuana u kifli kao sendvič, evri u najlon kesi, heroin u rezervoaru kamiona: Ovako se šverceri dovijaju na carini

Bujanovac, 25. mart 2024. Paket heroina u posudi za tečni sapun, džoint u kifli, marihuana u teglici čokoladnog krema – carinici se u Srbiji svakodnevno suočavaju sa dovitljivijim pokušajima krijumčarenja najrazličitije robe.

Koliko su carinska iskustva sa pokušajima krijumčarenja šarenolika i neobična, najslikovitije pokazuje popularan nalog ove službe na Instagramu @carina_srbije koji trenutno prati skoro 70 hiljada ljudi, piše Euronews.

Izdvojeno je nekoliko najneobičnijih slučajeva sa kojima su se carinski službenici susretali u proteklom periodu.

U nastojanjima da zamaskiraju svoj tovar naročito su kreativni krijumčari droge, pa su tako nedavno carinici na graničnom prelazu Preševo u rezervoaru jednog kamiona otkrili preko 42 kilograma heroina za koji se prvobitno sumnjalo da je reč o sintetičkoj drogi.

Prelaz Preševo: 42 kg droge u rezervoaru kamiona

Tovar je otkriven kada je kamion koji se iz Grčke uputio ka Belgiji izdvojen za pregled na carinskom mobilnom skeneru, zahvaljujući čemu su carinici primetili nepravilnosti u predelu rezervoara za gorivo koji je bio pregrađen za potrebe krijumčarenja.

Unutrašnjost rezervoara je bila podeljena tako da samo jedna četvrtina primi gorivo, dok je veći deo rezervoara poslužio kao specijalni bunker za skrivanje narkotika.

Nekada je male količine teže pronaći nego velike, ali Carina je do sada imala prilično uspeha bez obzira na količinu skrivene droge i maštovitost krijumčara, pa je tako prošle godine zaplenjeno ukupno oko 1,1 tone raznih narkotika“, navode iz Uprave carina Srbije za Euronews Srbija

Krijumčari koriste sva raspoloživa mesta u vozilima – bilo da su u pitanju fabričke ili bilo koje druge dostupne šupljine ili prostori koji su specijalno napravljeni da bi poslužili za krijumčarenje, ali i druge predmete.

„Mesto skrivanja pre svega zavisi od toga o kojoj količini je reč. Tako su carinski službenici prošle godine pronašli preko pola tone marihuane u pregrađenoj cisterni, a nekoliko godina ranije i nepunu tonu te droge skrivenu u kuhinjskim elementima“, objašnjavaju iz Uprave carina.

Prelaz Preševo: 40.000 evra u najlon kesi

Naročitu maštovitost krijumčari pokazuju u skrivanju manjih količina nedozvoljenih supstanci, kada je za carinike dragocena podrška „četvoronožnih kolega“ od kojih je najpopularniji belgijski ovčar Neron.

On je tako početkom februara ove godine nanjušio sumnjivu kiflu u rancu putnika, u kojoj je potom pronađen džoint.

Iz Uprave carina Srbije za Euronews Srbija kažu da se najčešće krijumčari akcizna roba i garderoba, ali da krijumčari prate i potrebe tržišta.

Tako je pred Međunarodni dan žena krijumčarenje kozmetike gotovo redovna pojava, a ove godine su tako na graničnom prelazu Kelebija pronašli dekorativnu kozmetiku vrednu 11.000 evra i to skrivenu ispod polovnih stvari. Utvrđeno da se radilo o 12.770 artikala: maskara, ruževa, sjajeva, lakova, pudera, bronzera i senki poznate robne marke.

Povremeno se dešava i krijumčarenje većih količina hrane namenjene daljoj prodaji i to bez adekvatne dokumentacije i deklaracije.

Tako je jedan vozač kombija prelazeći granični prelaz Kelebija carinicima rekao da nema ništa da prijavi, a onda je u tovarnom delu vozila otkrivena količina suhomesnatih proizvoda dovoljna da ga prehrani i u narednih nekoliko godina.

On je, naime, među drugim stvarima, krio kutije u kojima se nalazilo 130 kilograma goveđe pršute, 40 kg sudžuka i 30 kg suve ovčetine.

Iz Uprave carina Srbije dodaju da su se u svom bogatom iskustvu susretali i sa brojnim pokušajima krijumčarenja predmeta kulturne baštine: rimskog novca, antičkog nakita, umetničkih slika, vrednih knjiga, ikona, starih crkveno-službenih predmeta, starog oružja, satova, srebrnine…

Iz Uprave carina Srbije kažu, da ih uprkos kreativnim pokušajima, krijumčari ipak retko iznenade.

„Carinike je teško iznenaditi, posebno kolege koje rade decenijama, jer su oni takoreći već sve videli i čuli: sva mesta, sve načine i sve izgovore. Kao i u bilo kojoj drugoj profesiji, što duže ste u materiji, to su šanse za iznenađivanje manje“, kažu iz ove državne institucije.




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *