Bujanovac, 13. septembar 2014. Iz Štaba za vanredne situacije opštine Bujanovac saopštavaju da je Republički hidrometeorološki zavod izdao upozorenje za područje Srbije na obilne padavine subotu i nedelju (14. i 15. septembar).
Narandžasti meteoalarm se predviđa u subotu uveče i u toku noći ka nedelji, kao i u nedelju na području Severno Bačkog, Zapadno Bačkog, Južno Bačkog, Severno Banatskog, Srednje Banatskog, Južno Banatskog, Sremskog, Kolubarskog, Mačvanskog, Šumadijskog, Podunavskog, Pomoravskog, Braničevskog okruga kao i na teritoriji Beograda, kada se očekuje veća količina padavina, od 20 do 40 mm za period od 24 -36 h, a na području Braničevskog okruga lokalno i preko 40 mm.
Takođe je izdato i upozorenje za područje Vojvodine i zapadne Srbije na jak i olujni severozapadni vetar, u subotu (14.09.) krajem dana i u toku noći ka nedelji (14/15.09), koji će u nedelju (15.09.) imati udare olujne jačine.
Uz napomenu RHMZ-a da je tačnu lokaciju stvaranja, premeštanja i jačine samih nepogoda unapred teško odrediti, a da će hitna upozorenja izdavati 1 do 2 h unapred.
S obzirom na prognozu koja predviđa veliku količinu padavina, jak i olujni vetar, radi se o opasnim i veoma opasnim vremenskim pojavama, koje su takvog inteziteta da mogu prouzrokovati veliku materijalnu štetu i biti veoma opasne po bezbednost ljudi i životinja.
U zoni lokalnih pljuskova mogu se očekivati pojave bujičnih i urbanih poplava, problemi sa kišnom kanalizacijom i kišnim kolektorima, problemi u saobraćaju i transportu, odlaganje već planiranih poljoprivrednih aktivnosti, do problema u radu svih uređaja koji koriste električnu energiju, problema u telekomunikacijama, većih šteta na pokretnoj i nepokretnoj imovini i u poljoprivredi, naročito u kombinaciji sajakim vetrom i intezienim pljuskovima.
Takođe, vetar ove jačine može prouzrokovati ozbiljne štete i na drveću u parkovima i uz putne pravce kojim se kreću vozila (čupanje drveća iz korena), te je potrebno uputiti apel stanovništvu i skrenuti pažnju na moguće probleme (nezgode usled šteta na zgradama i krovovima, odžacima. šatorima, tendama, plastenicima…, mogućnosti prevrtanja automobila i kamiona, lomljenje grana i stabala), kao i preporučiti da se ograniči izlazak na otvoreni prostor bez preke potrebe.
Imajući u vidu sve napred navedeno, a u cilju spremnosti za eventualno suočavanje sa rizikom i posledicama koje može doneti, neophodno je da:
1.Ukazati na potrebu preduzimanja mera na sprečavanju i ublažavanju posledica i postojanje mogućnosti stavljanja u pripravnost i angažovanje nadležnih komunalnih službi i subjekata od posebnog značaja za zaštitu i spasavanje, koju su osposobljeni za reagovanje u ovakvnm sptuacijama.
2.Upozoriti građane na nepovoljan uticaj vremenskih uslova.
O preduzetim aktivnostima redovno izveštavati Sektor za vanredne situacije, Odeljenje za vanredne situacije u Vranju, preko Operativnog centra putem telefona 1985, 427-089 ili na mejl czovr@mup.gov.rs