Penzioneri istock

Od sledeće godine žene kasnije u penziju

Bujanovac, 26. novembar 2024. Od 1. januara 2025. godine žene će u penziju ići sa 63 godine i 10 meseci. Starosna granica se pomera svake godine za dva meseca, da bi 2032. stigle muškarce – 65 godina života i najmanje 15 godina staža. 

Za muškarce se starosna granica nije menjala godinama, ali će zato žene od Nove godine raditi dva meseca duže, piše RTS.

Razlika u starosnoj granici između žena i muškaraca je, kaže profesorka FEFA Gordana Matković, istorijski imala smisla.

Novosti za penzionere u predlogu budžeta za 2025.

„Mali broj žena je bio uključen u tržište rada i kroz to su se rešavali neki problemi ili društvene okolnosti koje su podrazumevale da su žene, tako se to nekad govorilo, dvostruko opterećene“, naglašava profesorka Matković.

Miloš Grabundžija iz Sindikata penzionera „Nezavisnost“ objašnjava da žena nije samo proizvođač u fabrici, nego i u kući.

„Vaspitava decu, kuva, sprema. Mislim da je onaj sistem koji je bio – 35 godina žene, 40 godina muškarci – bio najpravedniji. Ali, da ženu koja radi dnevno najmanje 12 sati teramo da radi 40 godina, mislim da to nije ni humano, niti ljudski“, ocenjuje Grabundžija.

Oni koji dogodine idu u penziju već bi trebalo da imaju kompletnu dokumentaciju i da provere da li im je poslodavac redovno uplaćivao doprinose.

Direktor Fonda PIO Relja Ognjanović kaže da savetuju građanima da tokom svog radnog veka proveravaju da li su im uplaćeni doprinosi.

„Mi smo uveli ‘Moj staž i moja penzija’, kako bi zaposleni mogli da proveravaju uplaćene doprinose,  savetujemo da šest meseci do dve godine unapred provere svoje uplaćene doprinose, kako ne bi imali probleme prilikom predaje dokumentacije. Ono što je potrebno od dokumenata je lični dokument i potvrda o stažu, o uplaćenim doprinosima. Sve ostalo rade službenici PIO fonda“, ukazuje Ognjanović.

Činjenica je da se u Srbiji radi kraće – prosečan staž novih penzionera je 30 godina. A ono što je od pomeranja starosne granice važnije jeste zaposlenost i produktivnost, upozoravaju stručnjaci.

 

 




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *