Protest studenata u Nišu: foto Južne vesti

Studenti u Nišu izviždali ministarku prosvete, fakulteti u blokadi

Bujanovac, Niš, 18. decembar 2024. (foto Južne vesti) – Studenti u Nišu izviždali su ministarku Slavicu Đukić Dejanović i zbog njih je prekinuta javna rasprava o nacrtu novog zakona. Studenti koji blokiraju fakultete u Nišu otišli su u sredu u Skupštinu Grada Niša gde je ministarka prosvete Slavica Đukuć Dejanović predstavljala nove nacrte zakona. Studentima najpre nisu dozvolili da uđu na javnu raspravu, ali je nekoliko desetina njih uspelo da uđe u salu, nakon čega je rasprava prekinuta.

Studenti su najpre ispred zgrade Skupštine, a zatim i unutra uzvikivali “Hoćemo pravdu”, “Studenti se pitaju”, “Izađi, mala” i “Slavicu u maricu”, prenose Južne vesti.

Veliki broj studenata se okupio da dočeka ministarku, a kolona mladih je ulazila u zgradu Skupštine dok nisu ispunili hodnike. Na javnu raspravu, iako je javna, nisu im dozvolili da uđu, ali su uporni studenti uspeli da uđu u skupštinsku salu gde je počelo predstavljanje novih izmena i dopuna četiri zakona u oblasti obrazovanja.

Ministarka Slavica Đukuć Dejanović sedela je i gledala studente sa predsedavajućeg stola, a u prvom redu nalazili su se predstavnici Grada Niša na čelu sa gradonačelnikom Dragoslavom Pavlovićem koji je juče izjavio da ne bi voleo da studenti „kada se sutra probude, shvate da su bili instrument u nečijim rukama“.

Nakon nekoliko minuta Đukić Dejanović je rekla da „nema uslova za rad” i prekinula javnu raspravu i pozvala građane da joj mejlom dostave sugestije.

Studenti su joj pevali pesmu Kukavica, a zatim i pozvali na “civilizovan razgovor”. I dalje su bili u dvorišu zgrade Skupštine i čekali ministarku. Pošto se nije pojavila vikali su „Zone pobegulja“ i krenuli ka prostorijama SPS-a da je traže.

Podsetimo, ministarka prosvete je juče trebalo da dođe na sastanak sa rektorom i prorektorima Univerziteta u Nišu i dekanima niških fakulteta koji su u blokadi, ali je poseta je otkazana nakon što su studenti najavili da da će protestovati ispred Banovine.

Ipak, studenti su se okupili, otišli ispred zgrade u kojoj se održava sednica Skupštine Grada Niša i tražili izvinjenje od odbornika SNS-a Uroša Radulovića koji je neposredno pre toga izjavio da ih plaća Aljbin Kurti. Izvinjenje su dobili od predsednika Skupštine Igora Novakovića, a Raduloviću su poručili da je „pao ispit“.

Nastavljaju se studentske blokade na fakultetima, a sve više srednjih škola širom Srbije stupa u blokade. Akcija „15 minuta tišine“ održana je danas u 11.52 na više lokacija u Srbiji, javlja N1.

Blokada fakulteta i u Bujanovcu

Studenti u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Čačku odali su i danas poštu poginulima u padu nadstrešnice novosadske železničke stanice, okupljanjem ispred zgrada fakulteta i blokadama pojedinih saobraćajnica u tim gradovima.

U blokadi je ceo beogradski, novosadski i niški univerzitet. Svi fakulteti u Kragujevcu su u blokadi.

Studenti poručuju da njihovi zahtevi, uprkos suprotnim tvrdnjama predstavnika vlasti, nisu ispunjeni. Podršku studentima daju i kolege iz regiona i inostranstva.

U blokadama je i više srednjih škola i gimnazija u Beogradu, zatim u Valjevu, Obrenovcu, Čačku, Novom Sadu, Zrenjaninu, Požegi. U utorak su na ulice izašli i đaci Gimnazije „Bora Stanković“ u Vranju.

Zaposleni u bujanovačkim školama čekaju odluku o obustavi rada

Učenici Jovine gimnazije u Novom Sadu traže javno izvinjenje školskog odbora i direktora gimnazije profesorima i učenicima, kao i da direktor povuče izvinjenje premijeru Milošu Vučeviću.

Studenti brojnih fakulteta Univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu traže ispunjenje ovih zahteva:

-objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu,

-odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata i mladih na protestima povodom pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu,

-podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore i njihovo procesuiranje,

-povećanje izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova od 20 odsto.

 




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *