Prosvetni radnici u Bujanovcu opustite se, SĐD nije mislila na vas

bujanovački prosvetari
bujanovački prosvetari
Prosvetari u Bujanovcu podržka studentima

Bujanovac, 23. februar 2025. – Prosvetni radnici u Bujanovcu ne treba da brinu posle najave „njihove“ ministarke Slavice Đukić Dejanović (SĐD) da će februarska plata biti smanjena prosvetnim radnicima koji su u blokadi. Sve škole u Bujanovcu uredno rade, nastavnici, učitelji/ce, profesori i ostalo školsko osoblje uredno drže časove i dolazi na posao, a podršku studentima svakog petka na trgu javno daje nekolicina njih. 

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović potvrdila je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da će februarske plate prosvetnim radnicima koji štrajkuju biti smanjene, a da su gubici koji su nastali zbog aktuelnih protesta u osnovnim i srednjim školama „nenadoknadivi“.

„Biće plaćen svako onoliko koliko je radio“, rekla je Đukić Dejanović, koja je prosvetne radnike pozvala da nastave proces obrazovanja.

Ministarka je navela da trenutno više od polovine škola radi punim režimom rada, odnosno održava časove u trajanju od 45 minuta, a da se skraćeni časovi održavaju u 30 odsto škola u Srbiji“.

Ministarko, vreme je za ostavku: Pismo bujanovačkog profesora

„U 16 odsto škola neki profesori rade pun fond sati, neki rade u režimu štrajka (30 minuta), a neki uopšte ne rade. I u pet odsto škola je potpuna obustava“, rekla je Đukić Dejanović.

Deo prosvetnih radnika od početka školske godine protestuje, zahtevajući bolje plate i uslove rada.

Njihov protest i štrajk je intenziviran u talasu studentskih protesta koji traju gotovo tri meseca.

Krajem januara su četiri reprezentativna sindikata potpisala kolektivni ugovor sa Ministarstvom prosvete, kojim je predviđeno i povećanje plata, ali štrajk ipak nije okončan jer je deo prosvetnih radnika bio nezadovoljan dogovorom.

Add a comment

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Enable Notifications OK No thanks