Bujanovac, 26. juli 2025. – Lopardince danas slavi Gorešnjak. Danima unazad u selu je sve podređeno seoskoj slavi. Lopardinčani su rešili i jedan od najvećih problema, put do manastira Svetog Arhangela Gavrila, o čemu su Bujanovačke pisale.
Proslava Gorešnjaka počela je u petak uveče, kada je ovogodišnji domaćin Bratislav Backo Tasić priredio večeru.

Tokom noći pripremao se gulaš za sve goste i vernike koji će danas doći na slavu.
Domaćin, zajedno sa Crkvenim odborom i Mesnom zajednicom poziva vernike da danas dođu u Lopardince i da zajedno obeleže slavu.
Bujanovačke ovogodišnjem domaćinu i svim žiteljima Lopardinca žele da slavu provedu u sreći, veselju i miru!
LETNJI ARANĐELOVDAN
Srpska pravoslavna crkva i vernici slave Sabor Svetog arhangela Gavrila, jednog od sedam velikih angela serafima, najbližih prestolu Gospoda, koji su učestvovali u Božijem stvaranju sveta. U narodu, ovaj praznik naziva se letnji Aranđelovdan.
Svetog arhangela Gavrila Crkva slavi ga kao blagovesnika koji je učestvovao i najavljivao sve značajne događaje vezane za nastajanje hrišćanstva.
Letnji Aranđelovdan – praznik posvećen dobroti i davanju
Ovaj Arhanđel Božji naučio je Mojsija pisanju knjiga, ispričao mu sve o postanku sveta, stvaranju prvog čoveka Adama.
Kao što je blagovestio svetom svešteniku Zahariji da će dobiti sina – svetog Jovana Preteču Gospodnjeg, tako je i Svetoj Ani najavio da će zatrudneti i roditi preblagoslovenu kćer koja će se zvati Marija.
Potom je i samoj Mariji javio da je izabrana da rodi sina Božijeg.
Vitlejemskim pastirima objavio je rođenje Spasitelja, a godinama kasnije bio je i Blagovesnik njegovog Vaskrsenja.
Freska arhangela Gavrila, poznata kao Beli anđeo, u manastiru Mileševa, jedna je od najlepših i najbolje očuvanih.
Prema narodnom običajnom kalendaru, na ovaj dan trebalo bi da se setimo naših bližnjih, a posebno siromašnih. Svi poslovi, osim dobrotvornih, strogo su zabranjeni.







