Đusa, naš a svetski: Veliko međunarodno priznanje za bujanovačkog učitelja!
7. October 2025.
Učitelj Đusa, ponos Bujanovca
Piše: I. Jovanović
Bujanovac, 7. oktobar 2025. – Generacije Bujanovčana pamte ga po osmehu i znanju, u ova smutna vremena po časti, poštenju i građanskoj hrabrosti, a sada ga prepoznaje i svet – učitelj Đusa postao je Silver Smart ambasador. Legendarni bujanovački učitelj Đusanastavlja da probija granice ne samo u svojoj profesiji. Kao najsvetliji primer u ova vremena kada se prosveta na svakom koraku unižava i degradira, Slađan Petrović ostaje veran svojim idealima i misiji u kojoj je tokom decenija rada izveo na put časti, znanja i poštenja generacije i generacije malih Bujanovčana.
Učitelj bujanovačke Osnovne škole „Branko Radičević“ Slađan Petrović Đusa, kao pionir u oblasti savremene nastave, postao je Silver (srebrni) Smart i Lumio ambasador – priznanje koje dodeljuju globalne obrazovne platforme Smart Technologies i Lumio za izuzetna postignuća u primeni digitalnih alata u obrazovanju.
Priznanje koje dodeljuju globalne obrazovne platforme Smart Technologies i Lumio za izuzetna postignuća u primeni digitalnih alata u obrazovanju
Kako Petrović navodi, ovo priznanje rezultat je višegodišnjeg truda, učenja, polaganja ispita i stalnog usavršavanja u oblasti digitalne pedagogije.
SVET JE PREPOZNAO MOJ RAD
Posle puno truda, učenja, polaganja, usavršavanja i kreiranja savremenih časova uz pomoć Smart softvera i Lumio platforme, postao sam Silver Smart i Lumio ambasador! Svet je ponovo prepoznao moj trud i rad na polju savremene nastave i odao mi još jedno priznanje na koje sam veoma ponosan – kaže Petrović
Učitelj Đusa, Silver Smart ambasador
Pored međunarodno priznate titule, učitelj je dobio i licencu za korišćenje Smart i Lumio softvera do 2030. godine, što će, kako kaže, njegovim učenicima omogućiti da rade u istim uslovima kao i njihovi vršnjaci u Americi i zapadnoj Evropi.
🎓 Šta znači biti SMART / Lumio ambasador
Prepoznat kao inovativan nastavnik
Ambasadori su obično nastavnici koji već uspešno koriste SMART tehnologije (interaktivne table, Lumio platformu itd.) u nastavi.
Kompanija ih bira jer su primer dobre prakse u digitalnom obrazovanju.
Promovisanje i obuka kolega
Ambasadori često održavaju radionice, seminare ili prezentacije na kojima pokazuju kako se Lumio i SMART alati koriste u učionici.
Pomažu drugim nastavnicima da usvoje nove digitalne metode u radu.
Učešće u globalnoj SMART zajednici
Postaju deo međunarodne mreže nastavnika i edukatora (SMART Ambassador Community).
Imaju pristup internim grupama, novim materijalima, obukama i alatima pre nego što postanu javno dostupni.
Benefiti
Dobijaju sertifikate, promotivne materijale, besplatan pristup premium funkcijama Lumio platforme i pozivnice za međunarodne događaje.
Ponekad dobiju i tehničku opremu (npr. pristup SMART Board tehnologiji ili softveru za školu).
Uloga u zajednici
Njihova je uloga da inspirišu kolege da koriste digitalne alate u nastavi i da pomognu školama da modernizuju nastavu.
Program Smart i Lumio ambasadora okuplja nastavnike iz celog sveta koji kroz inovativne metode i digitalne alate unapređuju proces nastave. Ambasadori imaju pristup posebnim edukacijama, radionicama i globalnoj zajednici stručnjaka iz oblasti obrazovne tehnologije.
-Najviše sam ponosan što će moji učenici imati priliku da prate nastavu kroz savremene alate i interaktivne sadržaje, baš kao i njihovi vršnjaci u najrazvijenijim zemljama sveta. Ovo priznanje je motiv više da nastavim da učim, napredujem i da dostignem i zlatni nivo – poručuje učitelj Đusa.
Petrović je jedan od omiljenih učiteljau školi „Branko Radičević“ i godinama je poznat po inovativnom pristupu nastavi i primeni digitalnih tehnologija u učionici. Njegov uspeh još jednom potvrđuje da se i u manjim sredinama, poput Bujanovca, postižu rezultati vredni međunarodnog priznanja.
Bujanovačke čestitaju učitelju i žele mu da sledeće godine postane Zlatni ambasador.