I kamiondžije iz Bujanovca i Preševa na blokadama prelaza

Kamioni iz Bujanovca i Preševa na blokadama (Foto FB Nedžat Behluli)

Bujanovac, 29. januar 2026. – I prevoznici iz Bujanovca i Preševa učestvuju u blokadama teretnih terminala na graničnim prelazima koji traje 4 dana. Oni sa kolegama iz Srbije, ali i iz Crne Gore, Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine blokiraju teretne terminale zbog novog EES sistema za ulazak i izlazak iz EU, ali i neadekvatne reakcije EK i zemalja Šengena po pitanju tretmana profesionalnih vozača i ograničavanja njihovog boravka na teritoriji Šengena. Očekuje se da danas Evropska komisija donese odluku o dužini boravka vozača u EU.

Jedan broj lokalnih prevoznika poslao je svoje kamione na prelaze Končulj i Preševo, a nemali je broj i onih koji su na prelazima ka zemljama EU.

U Bujanovcu nekoliko velikih prevoznika poseduje na stotine kamiona koji mahom prevoze robu unutar EU.

Privrednik Nedžat Behluli, koji prati situaciju sa blokadama, objašnjava suštinu problema sa kojima se suočavaju prevoznici:

-Nekoliko velikih prevoznika iz Bujanovca i Preševa obavljaju prevoz unutar Šengena i njihovi vozači su danima na putevima EU, od Danske, preko Holandije, Nemačke, Španije… Zbog novog pravila koji vozačima ograničava vreme boravka u zemljama Šengena posao se komplikuje a gubitak je izvestan. Oni učešćem u blokadi prelaza samo štite svoje interese-objašnjava Behluli.

Prema njegovim rečima, oko 20 odsto prevoza unutar EU obavljaju kamiondžije iz zemalja van Šengena.

-Kada govorimo o prevoznicima iz Bujanovca i Preševa, oni se odlično kotiraju kod poslodvaca u zemljama EU. Najpre, naši vozači i firme su izuzetno profesionalni, a drugo jeftiniji su od prevoznika iz EU, kaže naš sagovornik.

Prema njegovim informacijama, u narednih nekoliko dana sva je prilika da će EU učiniti izvesne ustupke za prevoznike kako bi vozači bez vremenskog ograničenja i birokratije mogli da se kreću unutar Šengen zone.

-U ovakvoj situaciji trpe svi, i domaći proizvođači, izvoznici i uvoznici, trpe prevoznici i njihovi poslodavci u EU, kaže Behluli.

Dušan Katanić iz Međunarodnog udruženja teretnih vozača rekao je za RTS da se u kratkom vremenskom periodu može naći prelazno rešenje. “To je da nastave da broje dane, ali da prosto vozači nemaju tretman u Evropskoj uniji do pronalaska trajnog rešenja, a trajno rešenje vidimo u privremenim vizama za vozače koje bi produžile njihovu mogućnost da rade u Evropskoj uniji”, rekao je Katanić.

Napomenuo je da tokom blokada postoji sistem propuštanja. “Živa stoka koja se nalazi u našim kamionima, lekovi i municija, oružje, apsolutno su prioritet za ulazak i izlazak”, naveo je Katanić.

Procenjuje se da dnevni gubici nastali usled blokade prelaza iznose oko 100 miliona evra.

Add a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Enable Notifications OK No thanks