Bujanovac, 16. mart 2026. – Romi u brojnim sredinama žive u uslovima nedostojnim čoveka, i to u 21. veku, u vremenu kada se govori o napretku, evropskim integracijama i jednakim pravima za sve građane, upozorio je Salih Saitović iz Demokratske unije Roma (DUR).
Ova stranka osnovala je odbor u Bujanovcu koji vodi Ibro Idić, i koji neprestano ističe probleme sa kojima se suočavaju njegovi sunarodnici Romi.
Saitović ističe da ovo nije samo socijalni problem, već pre svega pitanje ljudskog dostojanstva.
„Ne možemo govoriti o pravednom i modernom društvu dok romske porodice žive bez pristupa pijaćoj vodi, električnoj energiji ili kanalizacionoj mreži. To su osnovni uslovi za život koji moraju biti dostupni svakom građaninu“, naglašava Saitović.
On dodaje da bez rešavanja ovih problema nije moguće govoriti o stvarnoj jednakosti i inkluziji romske zajednice.
„Dok god ljudi žive bez osnovnih uslova za život, svaka priča o jednakosti ostaje samo prazna reč. Dostojanstvo svakog čoveka mora biti temelj društva koje želi da napreduje“, ističe Saitović.
Saitović: Odvajanje romske dece u posebna odeljenja je nedopustivo
Saitović poručuje da je potrebno hitno preduzeti konkretne i sistemske mere kako bi se trajno rešili problemi sa kojima se suočavaju romske porodice.
„Potrebna je legalizacija romskih naselja gde je to moguće, ozbiljna ulaganja u infrastrukturu- vodu, struju i kanalizaciju, kao i jasan i dugoročan državni plan za trajno rešavanje stambenog pitanja romske zajednice“, navodi Saitović.
Kako dodaje, rešavanje ovih pitanja ne sme biti prepušteno povremenim projektima i kratkoročnim merama, već mora postati deo jasne državne politike.
„Dostojanstvo nema cenu. I ne može više da čeka“, zaključuje Saitović.






