Piše: N. Stevanović
Bujanovac, 31. oktobar 2025. Ugovor nije potpisan zato što su nas iz Koordinacionog tela (KT) uslovljavali da sklonimo zastavu Albanije iz naših prostorija, a hteli su i političku predstavu, saopštio je predsednik Nacionalnog saveta Albanaca Enkel Redžepi nakon što ga je v.d. direktora Službe KT za jug Srbije Nenad Mitrović označio kao krivca što NSA neće dobiti 800.000 dinara za časopis Nacionali.
-Jasno i bez ikakve dileme smo pokazali: Albanski nacionalni savet nije dekoracija niti instrument za političke igre. Koordinaciono telo je obećalo povećanje sredstava za Albanski nacionalni savet, obećanje nije ispunjeno. Nakon što nisu održali reč, kao projekat smo predložili časopis „Nacionali“. Oni su došli u naše kancelarije i zahtevali potpisivanje sporazuma pod uslovom da se nacionalna zastava ukloni iz naše institucije. To je za nas bilo neprihvatljivo – saopštio je Redžepi.
V.d. direktora Službe Koordinacionog tela Vlade Srbije za Bujanovac, Preševo i Medveđu Nenad Mitrović saopštio je u četvrtak da je Redžepi četiri puta pozivan na potpisivanje ugovora o finansiranju projekta izdavanja ovog časopisa, ali se nijednom nije odazvao i da zbog toga 800.000 dinara mora biti vraćeno u državni budžet.
Koordinaciono telo: Zbog predsednika Saveta Albanaca časopis Nacionali ostaje bez novca
U odgovoru Mitroviću predsednik NSA naglašava da o albanskoj zastavi nema pregovora, da za zastavu nema zamene i da se nikada neće ukloniti iz institucije koja predstavlja Albance.
Dodao je da je NSA sproveo sve procedure i predložio način potpisivanja sporazuma, ali “bez političkog i medijskog spektakla sa ciljem da se Albanski nacionalni savet stavi u položaj pokornosti zbog finansijskih sredstava”.
-Ne prihvatamo uslovljavanje, pritiske, ni pokušaje da se naruši naše dostojanstvo. Saradnja znači međusobno poštovanje i za takvu saradnju smo uvek spremni – zaključio je on.
Slavlje uz oružje za predsednika Saveta Albanaca samo navijačka radost (video)







