Bujanovac, Tirana, 17. mart 2026. Skupština Albanije usvojila je danas rezoluciju kojom se Iran proglašava državom sponzorom terorizma, dok je Korpus Islamske revolucionarne garde označen kao teroristička organizacija.
Rezoluciju je predložila Socijalistička partija Albanije, a usvojena je na plenarnoj sednici na kojoj poslanici Demokratske partije Albanije nisu prisustvovali, javila je agencija ATA.
Predsednik parlamentarne grupe socijalista Taulant Bala pozvao je poslanike da podrže dokument, navodeći da je povezan sa ključnim pitanjima međunarodne bezbednosti, borbom protiv terorizma i odgovornošću država koje ga podržavaju ili tolerišu, prenosi RTV.
On je rekao da borba protiv terorizma danas predstavlja i borbu za zaštitu demokratije, vladavine prava i očuvanje međunarodnog mira i stabilnosti.
Bala je naglasio da je Albanija jasno opredeljena za međunarodni poredak zasnovan na pravilima i saradnju protiv terorizma, ističući da kao članica NATO i kandidat za članstvo u Evropska unija ima obavezu da doprinosi kolektivnoj bezbednosti.
Dodao je da pitanje nije samo geopolitičko, podsećajući da je Albanija 2022. bila meta ozbiljnog sajber napada na državne institucije, dok je, kako je rekao, parlament i nedavno bio izložen novom sajber napadu.
Prema njegovim rečima, cilj rezolucije je jasna osuda svakog oblika državne podrške terorizmu.






