I helikopteri gase požar kod Vranja (video)

Bujanovac, Vranje, 28. avgust 2026. Borba sa požarom u selu Lukovo kod Vranja i dalje traje, a u gašenju su angažovani i helikopteri.

-Tri helikoptera MUP-a angažovana su na gašenju požara u selu Lukovo. Takođe, borba sa vatrenom stihijom traje i u selu Srednji Del, gde su angažovane vatrogasno-spasilačke jedinice. Tamo je postavljena i cisterna JKP ,,Komrad” – saopšteno je u četvrtak iz Gradske uprave Vranje.

Požar kod Vranja i dalje aktivan, vatra se širi prema Bareliću

Bujanovačke su već pisale da je požar u Lukovu gasio i ruski avion Iljušin.

Ruski Iljušin gasi požar kod Vranja

Meteorolog Slobodan Sovilj rekao je u Jutarnjem programu RTS-a da su petak i subota najkritičniji dani kada je reč o opasnosti od rasplamsavanja požara.

Kako je objasnio, Srbija je već duže izložena toplotnom talasu, koji je, uz kraće prekide, praćen niskom relativnom vlažnošću vazduha.

„U petak i subotu, pogotovo na jugu Banata, imamo jak jugoistočni vetar, najjači u poslednjih mesec dana. S obzirom na požarne rizike, to dodatno usložnjava situaciju“, rekao je Sovilj, prenosi Danas.

Jak vetar, kako je naveo, podstiče širenje vatre tako što požar snabdeva kiseonikom, ali može i da prenese varnice i žar na stotine metara od mesta na kojem je požar izbio.

Republički hidrometeorološki zavod je zbog toga izdao posebno meteorološko upozorenje za područje Deliblatske peščare.

Na tom području očekuju se udari vetra brzine od 15 do 17 metara u sekundi, odnosno između 50 i 60 kilometara na čas, dok bi lokalno mogli da dostignu i 70 kilometara na čas.

Najjači vetar očekuje se tokom noći, kao i u subotu ujutru i pre podne.

• Kvalitetno novinarstvo nije besplatno. Za naše ❤️ Bujanovačke, za naše priče 👉 DONIRAJ

Add a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Enable Notifications OK No thanks