Cena kafe: Bujanovački kafići ne mare za berzu

Bujanovac, 3. decembar 2024. – Zanimljio je videti začuđena lica ljudi kada dođu u goste u Bujanovac i vide da je cena kafe od 100-120 dinara. Jeftino, mnogo jeftino, kažu. U susednom Vranju cena kafe u kafićima je najmanje 150, u Nišu od 180 pa nagore, u Beogradu teško ispod 200 za običan espreso.

Prema statističkim podacima, svaki stanovnik Srbije godišnje popije četiri i po kilograma kafe. Danas mlevena kafa boljeg kvaliteta, od 200 grama, košta između 400 i 455 dinara. I to ako nije na popustu.

Cena kafe

Broker i berzanski analitičar Branislav Jorgić kaže za RTS da su u narednom periodu moguća manja poskupljenja. Ali da će se nova veća poskupljenja ili pojeftinjenja znati tek dogodine, kada se bude znalo kakav je rod kafe iz 2025. godine.

A kad je već pijemo, a ona sve skuplja, koja kafa stiže na srpsko tržište?

Mlevena kafa boljeg kvaliteta, od 200 grama, pre pet godina je koštala 300 dinara. Na popustima i 250 dinara.

Drugim rečima, prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, od 2022. do danas, sto grama kafe poskupelo je u proseku za 36 dinara.

Prema rečima berzanskog analitičara i brokera Branislava Jorgića cena kafe raste proteklih 10 godina.

Objašnjava da je rast cena kafe poslednjih godina uslovljen povećanom potrošnjom, ali i klimatskim promenama u glavnim zemljama proizvođačima. Istakao je i poskupljenje transporta.

„S jedne strane Brazila i Kolumbije, a sa druge strane Vijetnam i Indonezija kao glavni proizvođači“, objasnio je Jorgić.

Potrošnja kafe

Osim toga, navodi da povećana potrošnja kafe, naročito u Aziji, jeste jedan od glavnih razloga zašto cena kafe na svetskim berzama kontinuirano raste.

Srbija pije najviše kafe na Balkanu. Prema statističkim podacima svaki stanovnik Srbije godišnje popije 4,5 kilograma kafe.

Što se tiče lokalnog tržišta, Jorgić je ukazao da Srbija kafu uvozi, ali naveo i problem monopola koji postoji.

„U Srbiji se javljaju monopoli u preradi i distribuciji kafe. Vlada Srbije je pokrenula istragu o dogovaranju cena u trgovačkim lancima, ali konkurencija na našem tržištu je i dalje veoma mala“, rekao je Jorgić.

Takođe je napomenuo da u Srbiji jedan proizvođač trenutno drži oko 70 odsto tržišta kafe u Srbiji, što, kaže, predstavlja jasan monopol.




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *