fbpx

HAZIRI I VETËM NË IDENË E SHKËMBIMIT TË TERRITOREVE

Bujanoc, 24 gusht 2020 (Foto ilustrim) – Përpara takimit të liderëve të Kosovës dhe të Serbisë, të planifikuar për shtator në Shtëpinë e Bardhë, nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lutfi Haziri insiston që Presheva, Medvegja dhe Bujanovac duhet t’i bashkohen Kosovës, duke ia kthyer Serbisë komunën e Leposaviqit me 17 fshatra në veri të Kosovës.

Sidoqoftë, kryetari i Gjilanit aktualisht është i vetmi politikan në Kosovë i cili po e rikthen idenë për ndryshimin e kufirit mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan Radio Evropa e Lirë.
Haziri thotë se çështja e shkëmbimit të territoreve, ose siç preferon ta quajë – korrigjimi i kufijve, është ideja e tij personale dhe se LDK, në platformën e saj për negociata me Serbinë, kundërshton ndryshimin e kufijve.

“Shumica politike e LDK-së dhe strukturat e saj kanë një platformë politike të bazuar në parimin e sovranitetit, territorit, kufijve dhe kushtetutës së Kosovës si të paprekshëm në dialog, dhe zotërinjtë Haradinaj, Thaçi dhe Veseli nuk duhet të shqetësohen për qëndrimin e LDK-së”, tha Haziri.

E drejta e shqiptarëve nga Presheva, Medvegja dhe Bujanoci për t’u bashkuar me Kosovën, sipas Hazirit, bazohet në referendumin e 1 dhe 2 marsit 1992 dhe rezolutës së Kuvendit të Kosovës mbi “Luginën e Preshevës” e cila u votua në vitin 2013.

“Shqiptarët si shumica në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc dëshirojnë të bashkohen … Ndërsa Leposavic dhe 17 fshatra, si shumica absolute serbe, duhet të bashkohen me Serbinë, të kthehen në vendin e tyre dhe të mos detyrohen të jetojnë në Kosovë, sepse nuk e njohin dhe nuk e duan atë, “tha Haziri.

I pyetur nga Radio Evropa e Lirë nëse delegacioni i Kosovës mund të ngrisë çështjen e shkëmbimit të territoreve, qoftë në një takim në Uashington apo në takime në Bruksel, Haziri nuk dha një përgjigje përfundimtare.

Zyrtarët e LDK-së kanë kundërshtuar në mënyrë të përsëritur idenë e korrigjimit të kufirit ose shkëmbimit të territoreve.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, deklaroi se nuk lejon që këto çështje të diskutohen në negociatat me Serbinë.

Duke folur për partnerin e tij në qeveri –LDK-ën, dhe për deklaratën e Lufti Hazirit, drejtuesi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e quajti atë një temë që shkakton jostabilitet dhe në kundërshtim me intresin kombëtar.

Një zëdhënës i Bashkimit Evropian i tha Radios Evropa e Lirë se shkëmbimi i territoreve nuk i kontribuon stabilitetit në rajon.

“Roli i BE-së është të lehtësojë dialogun për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë, të sigurojë respektimin e vlerave dhe standardeve të BE-së, dhe çdo marrëveshje të jetë në përputhje me ligjin ndërkombëtar, të pranueshëm për vendet anëtare dhe të kontribuojë për stabilitet. Ideja e shkëmbimit të territoreve bën të kundërtën, “thuhet në kumtesën e BE-së.

Gjithashtu, BE e mbështet kundërshtimin e saj në reagimet negative të vendeve të Ballkanit dhe vendeve anëtare të BE-së.

Çështja e ndryshimit të kufijve ka ngjallur debate të nxehta në skenën politike në Kosovë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ishte i pari që foli për këtë temë.

Duke e quajtur atë një korrigjim të kufijve, Thaçi tha se bashkimi i Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit me Kosovën është zgjidhja e duhur për arritjen e paqes në Ballkan.

“Një marrëveshje paqeje e bazuar në korrigjimin e kufirit midis Kosovës dhe Serbisë, nëse arrihet, do të jetë plotësisht në përputhje me ligjin ndërkombëtar.” Një marrëveshje e tillë mundëson njohjen zyrtare të Kosovës nga Serbia, siguron bashkimin e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës ”, ka shkruar Thaçi një vit më parë në një artikull autorial.

Diskutimi për idenë e korrigjimit të kufirit midis Kosovës dhe Serbisë u mbështet edhe nga Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, por ai tha se kishte kundërshtim të madh nga fuqitë perëndimore.

Përveç Lëvizjes Vetëvendosje, ideja e propozuar nga Thaçi në atë kohë u kundërshtua nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike e Kosovës.
Leave a Reply

Your email address will not be published.