fbpx

KURTI KËRKON UNITET TË POLITIKANËVE SHQIPTARË NË BUJANOC DHE PRESHEVË

Shkruan: N. Stevanoviq

Bujanoc, 18. shkurt 2022. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti u bëri thirrje liderëve politikë shqiptarë në Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë që të jenë më të angazhuar dhe më të bashkuar.

Një delegacion nga Bujanoci, Presheva dhe Medvegja, përfshirë kryetarin e komunës së Bujanocit Nagip Arifi dhe ish-deputetin Shaip Kamberi, dje kanë vizituar Prishtinën dhe janë takuar me Kurtin dhe kryetarin e Kuvendit. Glauk KonjufcA.

– U diskutua për gjendjen e të drejtave të njeriut në tri komunat dhe nevojën për angazhim dhe unitet më të madh të politikanëve dhe partive politike. Theks i veçantë në bisedë u vu në pasivizimin e vazhdueshëm të vendbanimit të banorëve nga komuniteti shqiptar I Medvegjës, gjë që la qindra shqiptarë pa dokumente personale NË Serbi dhe Kosovë, thonë nga kabineti i Kurtit.

Takimi është organizuar “me rastin e 14 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës”, thuhet në deklaratë.

Në delegacion ishin edhe kryetarja e komunës së Preshevës, Ardita Sinani dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve (KKSH), Ragmi Mustafa.

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të tri komunave e uruan kryeministrin Kurti për Përvjetorin e Pavarësisë, duke i uruar suksese të mëtejshme në zbatimin e politikave të qeverisë. Ata kanë thënë se Dita e Pavarësisë së Kosovës është festë e veçantë jo vetëm për shqiptarët e Kosovës, por edhe për të gjithë shqiptarët kudo që jetojnë – thuhet në komunikatë.

Në vazhdim të kumtesës thuhet se takime të tilla po zhvillohen me qëllim të mbajtjes së marrëdhënieve të mira dhe bashkëpunimit institucional për mbrojtjen dhe avancimin e të drejtave të shqiptarëve ndërsa Kurti dhe qeveria kanë komunikim dhe koordinim të vazhdueshëm me përfaqësuesit politikë të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit.

Përfaqësuesit e partive shqiptare duhet të diskutojnë sot pjesëmarrjen e përbashkët në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *