fbpx

ALTERNATIVA: TË HËNËN QEVERISJE E RE NË PRESHEVË DHE SHKARKIMI I ARDITA SINANIT

 

Shkruan: N. Stevanoviq

Bujanoc, 9 prill 2022. Alternativa për ndryshim do të marrë pushtetin në Preshevë nga e hëna (11 prill), kur kryetarja në detyrë Ardita Sinani e Partisë për Veprimit Demokratik (PVD) të Shaip Kamberit, do të shkarkohet në seancën kuvendit.

Siç është konfirmuar për Bujanovaçke nga Alternativa, shumica e re qeverisëse do të përbëhet nga 14 këshilltarë të kësaj partie, 5 nga Lëvizja për reforma e kryetarit aktual të Kuvendit, Sami Salihu, një nga Unioni Demokratik i Shqiptarëve (UDSH) dhe një këshilltar i pavarur.

Për largimin e Sinanit dhe rënien e qeverisë aktuale, e cila përbëhet nga PVD, PDSH e Ragmi Mustafës dhe Lëvizja për Reforma, e cila po ndërron anë, do të votojnë 21 këshilltarë nga 38 sa ka Kuvendi i kësaj komune.

Kryetar i Alternativës, Shqiprim Arifi, i cili tashmë ka udhëhequr komunën para zgjedhjeve lokale të vitit të kaluar, do të emërohet kryetar komune.

Alternativa tha se ndryshimi i qeverisë në Preshevë ishte “kjo është pasoja e parë që Shaip Kamberi i ndau partitë shqiptare që të dalin në dy lista zgjedhore në zgjedhjet parlamentare të 3 prillit, ndërsa ekskluzivisht për shkak të tij edhe dështuan”.

Në këto zgjedhje, pas konfliktit me PVD-në për një listë të vetme, Alternativa doli në aleancë me Lëvizjen për reforma, ndërsa Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës u formua nga PVD, PD e Nagip Arifit dhe LPD e Shqiprim Musliut.

Të dy listat mbetën pa mandat deputeti.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *