fbpx

ARDITA SINANI SHKARKOHET NGA POZITA E KRYETARES SË KOMUNËS SË PRESHEVËS

 

Bujanoc, 11 prill 2022. Ardita Sinani nga Partia për Veprim Demokratik (PVD) është shkarkuar nga pozita e kryetares së komunës së Preshevës në seancën e Kuvendit të së hënës. Në seancën e re, e cila pritet gjatë ditës, kryetar i ri i komunës do të zgjidhet Shqiprim Arifi.
Për largimin e Sinanit votuan 20 këshilltarë nga Alternativa për Ndryshim e Arifit dhe Lëvizja për Reforma e Sami Salihit, kryetarit aktual të Kuvendit.

Të shtunën, Bujanovaçke njoftoi se do të ndryshojë shumica qeverisëse në Preshevë, e cila deri më sot përbëhej nga PVD e Shaip Kamberit, Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) e Ragmi Mustafës dhe Lëvizja për reforma.

Sinani është në krye të komunës që nga maji i vitit të kaluar.

Qeverisja e re në Preshevë do të udhëhiqet nga Alternativa për Ndryshim në aleancë me Lëvizjen për reforma, me mbështetjen e një deputeti të Unionit Demokratik të Shqiptarëve dhe një këshilltari të pavarur.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, më herët ka theksuar se është kundër shkarkimit të Sinanit.
Leave a Reply

Your email address will not be published.