fbpx

PËR KË BËJNË TIFO SHQIPTARËT: NGA KROACIA E DERI TE FRANCA, ASKUSH PËR NJËRËN KOMBËTARE

 

Shkruan: N. Stevanoviq

Bujanoc, 25 nëntor 2022. (foto screenshot RTS) – Kur nuk ka kombëtare të Shqipërisë dhe Kosovës në Botërorin e Katarit, politikanët shqiptarë nga Bujanoci dhe Presheva kanë favoritët e tyre alternativë, ndaj përkrahin Zvicrën, Gjermaninë, Portugalinë, Anglinë, Francën.
Asnjë nga tridhjetë personat që morën pjesë në sondazhin e Folonline nuk e mbështet Serbinë.
Kryetari i Komunës së Bujanocit Nagip Arifi mbështet Francën, ndërsa deputeti nga Bujanoci Shaip Kamberi përkrah Portugalinë.
Kombëtarja e Kroacisë ka mbështetje nga Konçuli, nga nënkryetari i komunës Shqiprim Musliu.
Treshja e Alternativës për Ndryshim – Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, kryetar i Këshillit lokal në Bujanoct, Arbër Pajaziti dhe kandidati për kryetar të Këshillit Kombëtar Levent Qazimi, duan titullin kampion bote për Gjermaninë.
Këshilltarja e kryeministrit të Kosovës, Albina Kurti dhe ish-presidentja e Preshevës, Ardita Sinani, përkrahë kombëtaren angleze, po ashtu edhe kryetari i Kuvendit të Bujanocit, Enver Ramadani.
Kundër Serbisë më 2 dhjetor, kur luhet ndeshja e fundit në grup, sigurisht që do të brohorasin kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve, Ragmi Mustafa dhe shefi i kabinetit të Arifit, Sali Salihi, për të cilët favorit në këtë botëror e konsiderojnë Zvicrën, me Granit Xhakën dhe Gjerdan Shaqirin
Shqiptarët nga jugu i Serbisë të bashkuar kanë bërë tifo për këtë kombëtare në Botërorin 2018 dhe fitorja ndaj Serbisë është festuar në Bujanoc.
Leave a Reply

Your email address will not be published.