fbpx

“DITËT E PËRKUJTIMIT TË JONUZ MUSLIUT” MBAHEN NËN PATRONATIN E KOMUNËS

Shkruan: N. Stevanoviq

Bujanoc, 16 janar 2023. Komuna e Bujanocit do të sponsorizojë manifestimin “Ditët e përkujtimit të Jonuz Musliut” kushtuar ish-kryetarit të Kuvendit të Bujanocit.
Përkujtimi i përvjetorit të pestë të vdekjes së Jonuz Musliju fillon të mërkurën (18 janar) me një marshim nga fshati i tij i lindjes Konçulja deri në Dobrosin.
Siç thuhet në agjendë, ndezja e pishtarëve do të organizohet në Konçul.
Gjatë manifestimit, i cili do të zgjasë deri më 20 janar, do të bëhen nderime te varri i tij, do të mbahet akademi përkujtimore në Shtëpinë e Kulturës në Bujanoc, si dhe do të mbahet turneu në shah.
Para se të bëhej kryetar i Kuvendit lokal të Bujanocit, post të cilin e mbajti për disa mandate, Musliu ishte komisar politik i Ushtria Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc (UÇPMB).
Ai themeloi dhe udhëhoqi Lëvizjen për Progres Demokratik (LDP) deri në vdekjen e tij në 2018, ndërkaq në postin e kryetarit u pasua nga djali i tij Shqiprim Musliu, nënkryetari aktual i komunës.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *