fbpx

PPS: BUJANOC: KËRKOJMË NDALIMIN E PATRULLAVE POPULLORE, TË GJITHË KËTA JANË TRADHËTARË

 

Bujanoc, 16 shkurt 2023. Progresistët e Bujanocit dënuan ashpër tubimin e djeshëm të, siç thonë ata, atdhetarëve të vetëshpallur, të cilët kërcënojnë me vdekje presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në atë tubim të mjerë. “Llumi i shoqërisë tonë, i paguar nga jashtë me synimin për të destabilizuar shtetin, për të sjellë trazira dhe për të shkaktuar konflikte të mëdha, menduan të nisin një revolucion të shpifur, kinse për ta mbojtur shtetin kundër njëfarë tradhëtie, ndërkohë që nuk ka tradhti më të madhe sesa të punosh për të të huajt kundër vendit dhe presidentit të zgjedhur nga qytetarët e Serbisë”, njoftuan të mërkurën në mbrëmje nga Këshilli lokal i PPS-së në Bujanoc.
Progresistët presin që autoritetet kompetente të nisin një hetim gjithëpërfshirës dhe të ndjekin penalisht të gjithë personat që morën pjesë në organizimin e tubimit të supozuar dhe ndalimin e lëvizjes së vetëquajtur Patrulla Popullore.
“Pasi u gjet një karabinë në zotërimin e njërit prej atyre terroristëve dhe kërcënimeve që ata përçojnë, nuk ka dyshim në qëllimin dhe seriozitetin e tyre për organizimin e një grushtshtetit,” tha SNS.
Në një protestë kundër planit franko-gjerman për Kosovën, para Presidencës të së mërkurës mbrëma, disa qindra qytetarë u mblodhën me pankarta “Kosova është zemra e Serbisë”, “Nuk ka dorëzim”, “Kushdo që tradhton Kosovën, do ta tradhtojë Rusinë”. ka raportuar N1.
Progresistët e Bujanocit thonë se shteti duhet të jetë më i fortë se çdo individ dhe organizatë terroriste, dhe të mbrojë çdo person dhe rendin juridik kushtetues dhe përfaqësuesit e institucioneve.
“Deri sa sot çdo qytetar i ndershëm i vendit tonë është krenar që jetojmë në një Serbi të lirë, demokratike, të begatë dhe kurrë më të fortë, e cila është faktor stabiliteti në të gjithë rajonin, e cila nga fuqitë e mëdha botërore trajtohet si e barabartë, partner në skenën politike, si në Evropë ashtu edhe në mbarë botën, një grusht hipokritësh të etur për pushtet treguan me këtë akt të turpshëm se armiku na urren çdo ditë, madje edhe kur është festa kombëtare, dhe se ne vazhdimisht duhet të jemi në gatishmëri më të lartë për të ruajtur paqen, stabilitetin dhe sigurinë e qytetarëve”, thuhet në deklaratë.

Ata thanë se kurrë nuk do të lejojnë që vendi të qeveriset nga ekstremistë, as të majtë e as të djathtë, që do të donin të vinin në pushtet me dhunë.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *