LAJÇAK: NUK SYNOJMË QË DIKUSH TË FITOJË OSE TË HUMBË

Bujanoc, 14. mars 2023. “Nëse nuk ka Asociacion të komunave serbe, nuk ka marrëveshje”, tha përfaqësuesi special i Bashkimit evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Ai ka theksuar se propozimi evropian për Kosovën parasheh normalizim, jo “një lloj kapitullimi”.
Ai në deklaratën e tij për RTS ka përsëritur disa herë se duhet të formohet Asociacioni i komunave serbe, transmeton Beta.
“Qëllimi nuk është që dikush të fitojë apo të humbasë. Qëllimi është të kërkojmë një situatë të favorshme dhe të hapim postën evropiane”, theksoi Lajçak.
Qëllimi i takimit në Ohër është që të dyja palët të bien dakord për përmbushjen e marrëveshjes, e cila ka një mbështetje të tillë nga BE-ja, siç theksoi Lajçak, që nuk mbahet mend.
Zyrtarja e Partisë për Veprim Demokratik (PVD) nga Presheva, Ardita Sinani, e cila është edhe këshilltare e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, më herët ka ftuar Lajçakun që të takohet me përfaqësuesit e shqiptarëve në jug të Serbisë, për të cilën ka shkruar Bujanovaçke.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *