fbpx

Kategorija: KOSOVË

PETKOVIQ: JEMI DUKE SHQYRTUAR KTHIMIN NË KOSOVË TË FORCAVE TONA TË SIGURISË

Bujanoc, 09. dhjetor 2022. (foto screenshot Tanjug) – Drejtori i Zyrës për Kosovë, Petar Petkoviq, ka thënë të enjten në mbrëmje se për shkak të...

KURTI E PRANON KËRKESËN E SHBA- së: SHTYHET PËR 48 ORË GJOBITJA PËR SHKAK TË TARGAVE

Bujanoc, 22 nëntor 2022. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar kërkesën e ambasadorit të SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, që të shtyhet për 48...

VUÇIQ DHE KURTI SOT NË BRUKSEL

Bujanoc, 21 nëntor 2022. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti do të takohen sot në Bruksel, në kuadër të dialogut ndërmjet...

SHBA: SERBËT TË KTHEHEN NË INSTITUCIONE, KURTI TA FORMOJË AKS

Bujanoc, 7 nëntor 2022. Ambasada Amerikane në Prishtinë kërkoi nga serbët e Kosovës që të kthehen në institucione, ndërsa nga qeveria e Kosovës që të...

KURTI KUNDËR KËRKESËS AMERIKANE: NUK KA SHTYERJE TË AFATIT PËR RIREGJISTRIMIN E TARGAVE KOSOVARE

  Bujanoc, 25 tetor 2022. Nuk do të ketë shtyrje të afatit për riregjistrimin e automjeteve me targa të Kosovës, tha të martën kryeministri i Kosovës,...

AMERIKA KËRKON SHTYERJEN E ZËVENDËSIMIT TË TARGAVE SERBE ME ATO TË KOSOVËS

Bujanoc, 20 tetor 2022. (Foto screenshot RTK1, profil FB Osmani) – Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet e tjera të Quint-it i kërkuan Prishtinës që të...

PËR SHQIPTARËT NGA BUJANOCI DHE PRESHEVA 35.000 EURO NGA KOSOVA, PËR LOBIM JASHTË VENDIT

Bujanoc, 12 tetor 2022. Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka ndarë 35 mijë euro për Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën, me kërkesë të Këshillit Kombëtar...

ARDITA SINANI KËSHILLTARE POLITIKE E KURTIT, DO TË DREJTOJ ZYRËN PËR BUJANOC, PRESHEVË DHE MEDVEGJË

Shkruan: N. Stevanoviq Bujanoc, 20 shtator 2022. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar zyrtaren e Partisë për Veprim Demokratik (PVD) dhe ish-kryetaren e...

KY ËSHTË PLANI PËR MARRËVESHJEN KOSOVË – SERBI

Bujanoc, 19 shtator 2022. Marrëveshja e dytë për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës duhet të nënshkruhet në vitin 2023 dhe Serbia...

KURTI: HIMNI NË SHKOLLA SHEMBULL I AGRESIVITETIT TË SERBISË

Bujanoc, 8 shtator 2022. Obligimi për ta ekzekutuar himnin kombëtar në fillim të vitit shkollor në shkollat në gjuhën shqipe në Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë,...