fbpx

Kategorija: KOSOVË

PËR SHQIPTARËT NGA BUJANOCI DHE PRESHEVA 35.000 EURO NGA KOSOVA, PËR LOBIM JASHTË VENDIT

Bujanoc, 12 tetor 2022. Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka ndarë 35 mijë euro për Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën, me kërkesë të Këshillit Kombëtar...

ARDITA SINANI KËSHILLTARE POLITIKE E KURTIT, DO TË DREJTOJ ZYRËN PËR BUJANOC, PRESHEVË DHE MEDVEGJË

Shkruan: N. Stevanoviq Bujanoc, 20 shtator 2022. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar zyrtaren e Partisë për Veprim Demokratik (PVD) dhe ish-kryetaren e...

KY ËSHTË PLANI PËR MARRËVESHJEN KOSOVË – SERBI

Bujanoc, 19 shtator 2022. Marrëveshja e dytë për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës duhet të nënshkruhet në vitin 2023 dhe Serbia...

KURTI: HIMNI NË SHKOLLA SHEMBULL I AGRESIVITETIT TË SERBISË

Bujanoc, 8 shtator 2022. Obligimi për ta ekzekutuar himnin kombëtar në fillim të vitit shkollor në shkollat në gjuhën shqipe në Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë,...

MEDIAT KOSOVARE: MARRËVESHJA PO RRESPEKTOHET, SERBIA NJEH ID–ët E KOSOVËS

Bujanoc, 1 shtator 2022. (Foto nga arkivi) – Në vendkalimin në Bërnjak situata është e qetë dhe respektohet marrëveshja për letërnjoftime, si në të...

VENDOSEN NJIOFTIMET NË PIKAT E KALIMIT: NJOHJA E KARTAVE TË IDENTITETIT NUK ËSHTË NJOHJE E PAVARËSISË SË KOSOVËS

Bujanoc, 31. gusht 2022. (Foto: Kosovo online) – Në vendkalimet administrative ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që nga mëngjesi i sotëm mund të shihen njoftime...

VUÇIQI: MARRËVESHJA PËR KARTAT E IDENTITETIT NUK ËSHTË NJOHJE E KOSOVËS

Bujanoc, 29. gusht 2022. Duke arritur një marrëveshje për dokumentet personale me Prishtinën, “Beogradi luftoi për shtetësinë serbe në Kosovë dhe Metohi”,...

LAJÇAK: ÇMIMI NOBEL PËR VUÇIQIN DHE KURTIN, NËSE ARRIJNË MARRËVESHJE

Bujanoc, 25. gusht 2022. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të kualifikoheshin për Çmimin Nobel për Paqe, nëse do...

KURTI KËRKON: PËR SHQIPTARËT NË BUJANOC DHE PRESHEVË TË NJËJTAT TË DREJTA ME SERBËT NË KOSOVË

Shkruan: N. Stevanoviq Bujanoc, 22. gusht 2022. (Foto nga arkivi) – Gjatë bisedimeve në Bruksel delegacioni nga Prishtina, i kryesuar nga kryeministri Albin...

ÇOVIQ: NË BRUKSEL BISEDOHET VAZHDIMISHT, NDËRKOHË QË MARRËVESHJET NUK ZBATOHEN

  Bujanoc, 18. gusht 2022. (foto screenshot RTS) – Ish-nënkryetari i Qeverisë së Serbisë dhe kreu i Trupit Koordinues për Jugun e Serbisë, Nebojsha...