fbpx

Organizacije civilnog društva traže od premijerke da osudi Vulinov govor mržnje prema Albancima

Bujanovac, Beograd, 27. maj 2022.- Grupa od 22 organizacije civilnog društva iz Srbije i sa Kosova zatražilo je od Vlade Srbije i premijerke Ane Brnabić da osudi govor mržnje ministra policije Aleksandra Vulina prema Albancima

Pozivamo Vladu Srbije, odnosno premijerku Srbije Anu Brnabić, da reaguje i osudi upotrebu jezika mržnje od strane ministra Vulina i usprotivi se upotrebi reči ’Šiptar’, navodi se u saopštenju koje prenosimo:

“Ministar Vulin je 20. maja 2022. godine u više navrata upotrebio reč „Šiptar” referišući se na Albance, a njegova izjava medijima objavljena je na zvaničnom sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. Srpsko pravosuđe je 2018. godine utvrdilo da je reč šiptar uvredljiva i označena kao govor mržnje. Uprkos tome, ministar Vulin je tu reč aktivno i dosledno koristio kada je reč o Albancima i nastavlja da to čini bez ikakvih posledica po njegov položaj u Vladi Srbije. Javnim funkcionerima koji koriste jezik mržnje nije mesto na vlasti.

Stejt Department: Albanci u Srbiji diskriminizovani, ministar Vulin širi govor mržnje

Govor mržnje podriva širenje evropskih vrednosti u našim društvima, uključujući normativni okvir o ljudskim pravima, vladavinu prava i funkcionisanje demokratskog i tolerantnog društva.

Pored toga, kada visoki državni zvaničnici koriste govor mržnje za targetiranje određene etničke grupe, to može imati razorne posledice, jer podstiče diskriminaciju, etno-političku radikalizaciju i potencijalno dovodi do nasilja.

Retorika koju je ministar Vulin koristio u svom govoru je ista retorika koju su mediji i zvaničnici koristili tokom devedesetih godina za dehumanizaciju albanskog stanovništva i podsticanje maltretiranja, kršenja ljudskih prava i na kraju ratnih zločina na Kosovu.

Vulin Kamberiju: Kad vam kažem “Šiptar” ja vas poštujem

Upotreba govora mržnje od strane visokih vladinih zvaničnika, kao što je slučaj sa ministrom Vulinom, ohrabruje one u našim društvima koji rade protiv mira i normalizacije odnosa između Kosova i Srbije, a na kraju i protiv evropske budućnosti zemalja u našem regionu.

 Potpisnici

1. Aktiv

2. The Balkan Forum

3. Balkans Policy Research Group (BPRG)

4. Beogradski centar za bezbednosnu politiku

5. Građanske inicijative

6. Centar za mir i toleranciju (CPT), Gračanica

7. Demokratija Plus (D+)

8. Fondacija BFPE za odgovorno društvo

9. Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER)

10. Jelena Lončar, Docentkinja, Univerziteta u Beogradu

11. Kosovski centar za bezbednosne studije (KCSS)

12. Kosovski demokratski institut (KDI)

13. Kosovski pravni institut (KLI)

14. Komitet pravnika za ljudska prava  (YUCOM)

15. Nova društvena inicijativa  (NSI), Mitrovica

16. Odbor za ljudska prava – Bujanovac

17. Rahim Salihi, Aktivista civilnog društva, Bujanovac

18. Valon Arifi, Aktivista civilnog društva

19. Vjollca Krasniqi, Profesor Univerziteta u Prištini

20. Glas Roma, Aškalija I Egipćana (VoRAE)

21. Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR), Serbia

22. Incijativa mladih za ljudska prava (YIHR), Kosovo
Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.