fbpx

Bogdan Matić: Zašto volim Bujanovac, grad budućnosti

Bogdan Matić, bujanovački aktivista i student Pravnog fakulteta u Beogradu, napisao je za portal Preshevapress osvrt na život u Bujanovcu. Tekst prenosimo uz dozvolu autora

Bujanovac, 10. avgust 2023. – Život u multikulturalnoj sredini donosi mnoge prednosti. U takvoj zajednici, ljudi različitih kultura, jezika, običaja, i religija žive zajedno, što stvara bogatstvo različitosti. Jedna od prednosti je mogućnost upoznavanja različitih kultura i širenje svog vidokruga. Multikulturalna sredina omogućava razmenu ideja, mišljenja, tradicija, što vodi ka većem razumevanju medju ljudima.

Širenje horizonta

Ovaj blog posvetiću najbogatijem kulturnom gradu u Srbiji. Gradu gde sam odrastao, upoznao predivne ljude, i gde sam krenuo na put aktivizma. Pisaću o mestu gde žive predivni ljudi, Albanci, Romi, Srbi.

Bujanovac je poznat kao multikulturalni grad sa raznolikim etničkim zajednicama koje ovde žive. Ova raznolikost čini Bujanovac jedinstvenim mestom koje obiluje različitim kulturama, jezicima, običajima, i tradicijama. Život u Bujanovcu je ispunjen brojnim iskustvima i prilikama za upoznavanje ljudi iz različitih zajednica.

To omogućava širenje horizonta, razumevanje drugih kultura i gradnju međuetničke tolerancije. U ovakvom okruženju, imate priliku da koristite više jezika, što je veština koja može biti od velike koristi u ličnom i profesionalnom životu. Bujanovac, kao multikulturalni grad nudi raznoliku kuhinju, umetnost i kulturne dogadjaje, što doprinosi bogatsvu života i omogućava vam da istražujete različite aspekte sveta bez potrebe da putujete daleko.

Iz ugla jedne profesorke: Srpkinja iz Leskovca u albanskoj školi u Bujanovcu

Parlamenti srednjih škola koji zbližavaju učenike

Kao bivši učenik Srednje stručne škole ,,Sveti Sava’’ u Bujanovcu, kao prethodni predsednik učeničkog parlamenta, velika mi je čast i zadovoljstvo da pišem o sporazumu koji smo potpisali moja drugarica Bljendina Hiseni (Predsednica učeničkog parlamenta srednje škole ,,Sezai Suroi’’) i ja, gde smo spojili dva učenička parlamenta naših škola, i gde smo pune dve godine, zajedno radili razne kulturne, ekološke, humanitarne akcije.

Na tu ideju došli smo mnogo godina ranije, kada smo sa vršnjacima bili na razmeni u Švajcarskoj u 8. razredu osnovne škole. Tamo smo imali priliku da vidimo kako ljudi različitih etničkih zajednica žive zajedno i druže se. Kako nema podela i diskriminacije među njima, kako se trude i rade da izgrade bolju budućnost za sve, zajedničkim snagama i voljom.

Odlučili smo se da iskustvo prenesemo svojim vršnjacima, da ih učimo toleranciji, interkulturalizmu, i da izgradimo bolju zajednicu za sve nas! To smo i uradili. Uspeli smo da uradimo ono što niko ranije nije, uradili smo veliki zajednički korak ka zbližavanju spajanjem parlamenata naših škola.

Često smo nailazili na nerazumevanje okoline, uglavnom starijih naših sugrađana, koji i dalje žive u nekom prošlom vremenu, i gde bezuspešno pokušavaju da nas posvadjaju. Političari često umeju svojim nepromišljenim izjavama i postupcima da utiču na život građana ovde, ali smo zajedničkim školskim akcijama uspeli da skrenemo pažnju da to više ne rade, i da misle na nas mlade, koji smo budućnost ovog grada. Često smo isticali da smo mi, Albanci, Romi, Srbi, svi isti i jednaki!

Proslava praznika u Bujanovcu

Bujanovac, kao mesto više religija, proslavlja mnogo  praznika.

Praznici su oni najlepši dani u godini, gde posećujemo jedni druge, uživamo u lepoti slavlja, i promovišemo zajedničke vrednosti.

Letnji festivali u Bujanovcu

Leto je najlepše godišnje doba, kada je u Bujanovcu prisutno najviše ljudi, koji dolaze svojim kućama iz dalekog sveta gde su otišli u potrazi za poslom. Tokom leta održavaju se različiti festivali, gde svako može da uživa u čarima muzike i lepog provoda. Često kažemo da je Bujanovac leti, kao najlepši grad na moru, samo je Bujanovac bez mora.

I za sam kraj

Važno je da budemo otvoreni za nova poznanstva i perspektive koje nam Bujanovac pruža. Ova multikulturalna atmosfera čini grad posebnim mestom za život! Moramo učiti jezike naših komšija, što je velika prednost. Sposobnost komunikacije sa različitim ljudima na njihovom maternjem jeziku, omogućava nam bolje razumevanje i izgradnju jakih, medjukulturnih veza.

Uživajte u jedinstvenom iskustvu koje vam Bujanovac pruža, budite otvoreni za nova poznanstva. Ova multikulturalna atmosfera čini grad posebnim mestom za život.


Ovaj tekst nastao je u okviru projekta “Jačanje inkluzivnih glasova žrtava, transformisanje narativa, koji sprovode Građanske inicijative, Mirovna akcija, Integra, Nova društvena inicijativa, ICTJ i PAX, uz finansijsku podršku Evropske unije. Stavovi izraženi u tekstu su stavovi autora i ne odražavaju nužno stavove Evropske unijeOstavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *