Istraživanje o mladima sa posebnim potrebama: Od verbalnog do psihičkog nasilja

Istraživanje o deci sa posebnim potrebama
Istraživanje o deci sa posebnim potrebama
Istraživanje o deci sa posebnim potrebama

Bujanovac, 15. maj 2025. Istraživanje o nasilju nad mladima sa posebnim potrebama, koje je sprovedeno u januaru 2025. godine u opštini Bujanovac, otkrilo je ozbiljne izazove s kojima se suočava ova ranjiva grupa. Školsko okruženje je prepoznato kao najrizičnije, sa čak 29% ispitanika koji smatraju da se nasilje najčešće događa u školama. Podaci su ukazali na zabrinjavajuće visoke stope nasilja, od verbalnog do psihičkog, kao i digitalnog.

Cilj ovog istraživanja bio je da se sagleda stvarno stanje u zajednici, identifikuju oblici nasilja i prepoznaju stavovi zajednice prema mladima sa posebnim potrebama. Podaci su ukazali na zabrinjavajuće visoke stope nasilja, od verbalnog do psihičkog, kao i digitalnog nasilja. Verbalno nasilje je najprepoznatiji oblik zlostavljanja, dok je psihičko nasilje, poput ignorisanja, zanemarivanja i socijalne izolacije, takođe vrlo prisutno. Istovremeno, sve veći problem postaje i nasilje koje se dešava u digitalnom okruženju, posebno na društvenim mrežama i internet platformama.

Šokantan je podatak da 3% ispitanika nije primetilo nijedan oblik nasilja prema ovoj grupi, što može ukazivati na nisku vidljivost problema ili nedostatak edukacije o prepoznavanju nasilja. Ovaj podatak ukazuje na potrebu za hitnim prepoznavanjem problema i radom na povećanju svesti o važnosti prepoznavanja nasilja u društvu.

Prema istraživanju, školsko okruženje je prepoznato kao najrizičnije, sa čak 29% ispitanika koji smatraju da se nasilje najčešće događa u školama. Ovaj podatak jasno ukazuje na potrebu za boljim obrazovnim pristupom i unapređenjem zaštite u školama. Pored škola, nasilje se javlja i na javnim mestima, dok je zabrinjavajuće da 15% ispitanika navodi da se nasilje dešava i u porodičnom okruženju. To ukazuje na duboke društvene i porodične izazove koji zahtevaju pažnju i rešavanje.

U pogledu stavova zajednice prema mladima sa posebnim potrebama, istraživanje je pokazalo da postoji određeni stepen prihvatanja, ali sa ozbiljnim preprekama. Samo 19% ispitanika smatra da se mladi sa posebnim potrebama u Bujanovcu osećaju potpuno prihvaćeni, dok 35% smatra da su delimično prihvaćeni. Takođe, 28% ispitanika smatra da su nedovoljno prihvaćeni, što ukazuje na potrebu za dodatnim angažmanom i boljim praksama inkluzije u zajednici.

Podaci istraživanja takođe pokazuju da, iako postoji određena želja za uključivanjem u aktivnosti koje promovišu inkluziju, samo 21% ispitanika redovno učestvuje u takvim aktivnostima. S druge strane, zabrinjavajuće je da čak 33% ispitanika nikada nije bilo angažovano u tim inicijativama, iako bi bili voljni da se uključe ako bi aktivnosti bile češće i dostupnije.

Istraživanje je realizovalo Udruženje roditelja dece i mladih sa posebnim potrebama „Moji snovi“, a sprovedeno je u okviru projekta „Senzibilizacija zajednice za prevenciju nasilja nad mladima sa posebnim razvojnim potrebama i njihovim porodicama“.  

Add a comment

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Enable Notifications OK No thanks