Bujanovac, 15. maj 2025. Tribina posvećena borbi protiv vršnjačkog nasilja (Buling) održana je u sredu Stručnoj školi „Sveti Sava“ u Bujanovcu. Učenicima se obratila pedagoškinja Snežana Mišić, ističući važnost prepoznavanja, razumevanja i pravovremenog reagovanja u situacijama nasilja među vršnjacima.
„Kada se suočimo sa nasiljem, često ne znamo kako da reagujemo. Zbunjeni smo, uplašeni, nesigurni. Zato je važno da se zapitamo – šta možemo da uradimo kada se nađemo u takvoj situaciji? Kako da reagujemo i kome da se obratimo“, navela je Mišićeva.
Ona je objasnila da su tenzije, pritisci i frustracije svakodnevni deo života, ali da svako od nas drugačije reaguje na njih.
„Neki ljudi su skloniji konfliktima, postaju inicijatori sukoba. Ponekad smo i sami samo varnice koje pale plamen, a ponekad nesvesno potpomažemo njegovo širenje. Važno je da znamo da je intervencija zajednička odgovornost. A slušanje – istinsko slušanje – jeste prvi korak“, poručila je ona.
Tokom tribine, učenici su imali priliku da saznaju više o vrstama vršnjačkog nasilja – direktnom, indirektnom i sve prisutnijem sajber nasilju. Pedagoškinja je posebno naglasila opasnosti koje donosi digitalno nasilje, koje se često odvija izvan školskih zidova i teško se prepoznaje.
„Druga forma bulizma se pojavljuje kao rezultat upotrebe tehnologije, a to je kibernetski bulizam. Ova forma nasilja se pojavljuje kada učenici koriste razne onlajn platforme, kao e-poruke ili društveni mediji, da bi napisali štetne sadržaje za druge, kao i za objavljivanje privatnih fotografija ili video-snimaka, bez odobrenja oštećenog. Ovu je formu bulizma veoma teško identifikovati i veoma često se dešava izvan ambijenta škole. Stoga, za nastavnike ili roditelje, previše je komplikovano da adresuju ovu formu bulizma“, istakla je ona.
Kroz otvoreni dijalog sa učenicima, tribina je pružila priliku mladima da podele svoja zapažanja i iskustva, ali i da nauče kako da prepoznaju, prijave i odgovore na nasilje u svom okruženju.
Чувам те-Национална платформа за превенцију насиља које укључује децу (https://cuvamte.gov.rs/)
Уколико приметите било коју врсту насиља и потребна вам је помоћ стручног лица, у сваком тренутку се можете обратити на следећи контакт телефон Националне дечије линије Србије:116111
Дечија линија је анониман и поверљив сервис чија је сврха телефонско саветовање, информисање и едукација.
У случају потребе за другом врстом комуникације или потребе за неком специфичном информацијом можете нам и писати путем контакт форме на почетној страници или на kontakt@cuvamte.gov.rs.
Уколико Ви или неко из Ваше околине трпи било који облик насиља које укључује децу, то можете да пријавите путем формулара за пријаву насиља који се налази ОВДЕ.
КО подноси пријаву?
На овом порталу можеш пријавити сваки облик насиља које укључује малолетна лица (било да су жртве или починиоци).
У случају насиља у породици одмах позовите бесплатан број 192.
Подаци које остављаш се користе у сврху поступања надлежних органа по твојој пријави, који могу бити: образовна установа, центар за социјални рад, надлежни јавни тужилац, полицијска управа/станица, школска управа, Министарство просвете, Министарство за бригу о породици и демографију, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарство унутрашњих послова …
Подаци ће се чувати до окончања поступка по пријави, а најдуже две године.
1. Да ли желиш да будеш анониман/а?*
Да
Не