Koje su najčešće govorne mane kod dece i zašto one nastaju?

govorna mana
govorna mana
Foto ilustracija

Razvoj govora kod dece je složen proces koji zavisi od više faktora: neuroloških, motoričkih, emocionalnih i socijalnih. Iako se većina dece razvija u predvidivim granicama, određeni broj mališana suočava se sa govornim manama koje mogu uticati na njihovu sposobnost izražavanja, razumevanja jezika i socijalne integracije. Razumevanje uzroka, pravovremeno prepoznavanje i adekvatna podrška ključni su faktori u uspešnom prevazilaženju ovih teškoća. U ovom tekstu analiziraćemo koje su najčešće govorne mane kod dece, kako nastaju i zašto je važno reagovati na vreme.

Artikulacione smetnje – najčešći razlog za logopedski tretman

Jedna od najčešćih govorno-jezičkih teškoća kod dece su artikulacione smetnje, koje podrazumevaju netačan izgovor glasova. Deca sa ovim problemom često ne mogu pravilno da izgovore pojedine glasove (npr. R, Š, L, Č), zamenjuju ih drugim glasovima, izostavljaju ili iskrivljuju. Ovo može ozbiljno uticati na razumljivost govora, ali i na samopouzdanje deteta u komunikaciji sa vršnjacima.

Uzroci artikulacionih smetnji su brojni. Mogu biti posledica slabije razvijene motorike govornih organa (jezik, usne, meko nepce), prisustva anatomsko-funkcionalnih smetnji, ali i opšteg neurološkog razvoja. U nekim slučajevima, uzroci su kombinovani.

Rana dijagnostika i profesionalna pomoć igraju ključnu ulogu u prevazilaženju artikulacionih poteškoća. Kada je u pitanju logopedsko-defektološka ordinacija Niš je mesto gde možete pronaći stručnjake u ovoj oblasti koji mogu pomoći. Važan je individualni pristup svakom detetu, jer ne postoji univerzalno rešenje – svaki tretman mora biti prilagođen specifičnostima govorne smetnje i uzrastu deteta.

Bez stručnog tretmana, artikulacione smetnje mogu prerasti u dugoročne teškoće koje kasnije ometaju savladavanje čitanja i pisanja. Zbog toga je važno da roditelji ne čekaju da dete „samo progovori pravilno“, već da potraže savet stručnjaka čim primete nepravilan izgovor glasova.

Dislalija – najrasprostranjenija govorna mana kod predškolskog uzrasta

Dislalija se odnosi na nemogućnost pravilnog izgovora jednog ili više glasova i ubraja se među najčešće govorne mane kod dece. Iako je do treće godine tolerantan poneki netačno izgovoren glas, ako se do pete godine problemi zadrže, to je signal za reagovanje.

Najčešće se javljaju problemi sa izgovorom glasova R, S, Z, L, Š, Č i Đ. Dislalija može biti jednostavna (pogađa samo jedan glas), ili složena (više glasova), a njen uzrok može biti funkcionalan (na primer, nedovoljna koordinacija govornih organa) ili organski (strukturalni poremećaji).

Ukoliko dete ne dobije adekvatnu pomoć u kritičnom periodu razvoja jezika, dislalija može da se prenese i u školski uzrast. To ne samo da utiče na samopouzdanje deteta, već se može reflektovati i na uspešnost u školskim aktivnostima, naročito u savladavanju pismenosti.

Disfazija – ozbiljan poremećaj razumevanja i upotrebe jezika

Razvojna disfazija predstavlja ozbiljan jezički poremećaj koji podrazumeva teškoće u razumevanju i/ili upotrebi jezika. Ova govorna mana ne uključuje samo izgovor glasova, već i opšte jezičke funkcije kao što su formiranje rečenica, razumevanje značenja reči ili pravilna upotreba gramatičkih struktura.

Uzroci disfazije najčešće su neurobiološki – prisutne su nepravilnosti u moždanim centrima zaduženim za govor. Deca sa disfazijom često kasne u progovaranju, rečenice su im kratke, rečnik siromašan, a komunikacija otežana.

Dijagnoza disfazije postavlja se nakon detaljne procene od strane logopeda i neuropsihologa. Tretman mora biti dugoročan i višestruko usmeren: uključuje logopedski rad, stimulaciju razumevanja jezika, proširivanje rečnika i rad na gramatici.

govorne mane
Foto ilustracija

Brzopletost i mucanje – teške govorne smetnje ritma i tempa

Brzopletost (tahilalija) i mucanje (balbuties) su govorne mane koje se karakterišu narušenim tempom, ritmom i tečnošću govora. Iako su različite po manifestaciji, obe smetnje ozbiljno utiču na komunikaciju i psihološko stanje deteta.

Brzopletost se manifestuje prebrzim i nerazumljivim govorom, često bez svesti deteta o problemu. Mucanje se prepoznaje po ponavljanju slogova, blokadama i naporu pri izgovoru. U oba slučaja, stres, socijalna anksioznost i porodična dinamika mogu pogoršati stanje.

Uzroci mogu biti genetski, neurološki, emocionalni ili kombinovani. Tretman podrazumeva individualni logopedski rad, tehniku usporavanja govora, vežbe disanja i podršku emocionalnoj stabilnosti deteta. Saradnja sa psihologom, kao i edukacija roditelja, značajno doprinose uspehu terapije.

Dispraksija i motorni poremećaji govora

Verbalna dispraksija je motorni poremećaj govora koji nastaje kada mozak ne može da koordinira pokrete potrebne za proizvodnju glasova, iako kod govornih organa funkcionalno nema oštećenja. Deca sa ovim poremećajem često imaju nejasan, naporan govor i teško usvajaju nove reči.

Ova govorna mana nije vezana za inteligenciju, već za organizaciju motornih radnji. Dispraksija može biti izolovana ili deo šireg razvojnog sindroma, poput autizma ili razvojne disfazije.

Roditelji primećuju da dete zna šta želi da kaže, ali ne uspeva da to jasno izrazi. Frustracija zbog nemogućnosti da se izraze može dovesti do emotivnih problema i povlačenja iz društvenih interakcija. Terapija se zasniva na svakodnevnim vežbama za jačanje koordinacije pokreta, logopedskim intervencijama i multisenzornim tehnikama. Potrebna je kontinuirana i dugoročna podrška, jer je napredak postepen, ali moguć.

Govorne mane kod dece su raznovrsne po obliku i uzrocima, ali jedno im je zajedničko – pravovremena dijagnostika i stručna pomoć mogu doneti ogromnu razliku. Važno je da roditelji budu pažljivi posmatrači i ne ignorišu znake koji ukazuju na kašnjenje u razvoju govora. Za još korisnih informacija posetite naš sajt.

Add a comment

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Enable Notifications OK No thanks