Bujanovac, 28. maj 2025. Mladi u opštinama Bujanovac i Preševo suočavaju se sa dubokim nezadovoljstvom, nepoverenjem u institucije i osećajem besperspektivnosti, ali i dalje pokazuju spremnost za međunacionalno pomirenje i izgradnju zajedničke budućnosti. Ovo su glavni nalazi istraživanja koje je sproveo Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) uz podršku Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost.
Rezultate istraživanja u okviru projekta „Razumeti uzroke, kreirati budućnost: U susret pomirenju na jugu Srbije“, usmerenog na unapređenje tranzicione pravde i odnosa između zajednica na jugu Srbije, u sredu su u Bujanovcu predstavili Slađana Komatina i Bojan Klačar iz CeSID-a.
Prema rezultatima, čak 40% mladih izražava nezadovoljstvo životom, a 46% razmišlja o odlasku u neku od zemalja Evropske unije. Posebno je izražena želja za emigracijom među mladim Albancima.
Uprkos teškoćama, postoji potencijal za pomirenje – više od polovine ispitanika smatra da se Srbi, Albanci i Romi razlikuju, ali da je zajednički život moguć uz trud. Ipak, istraživanje otkriva i snažno prisutnu etničku distancu, posebno prema Romima – više od polovine mladih ne želi Rome za komšije, dok mladi Romi pokazuju najveću otvorenost prema drugima.
Mladi često vode paralelne živote – pohađaju različite škole i retko imaju prilike za međusobno upoznavanje. Većina ispitanika ističe da bi zajedničko obrazovanje i vannastavne aktivnosti mogle doprineti prevazilaženju etničkih barijera.
Bezbednosna slika je podeljena – iako se 51% ispitanika oseća bezbedno, čak 37% izražava osećaj nesigurnosti. Mladi iz Preševa u proseku se osećaju bezbednije nego njihovi vršnjaci iz Bujanovca.
Kada je reč o međunacionalnim odnosima, incidenti su retki, ali 53% mladih je nezadovoljno stanjem ljudskih prava. Diskriminacija po nacionalnoj osnovi navodi se kao najčešći uzrok loših odnosa (21%), posebno među albanskim ispitanicima.
Poverenje u institucije je na izuzetno niskom nivou – čak 66% mladih smatra da državne institucije ne rade dovoljno na međunacionalnom pomirenju. Najmanje poverenja mladi imaju u predsednika Srbije, predsednika Kosova i Vladu Srbije, dok najveće poverenje uživaju obrazovne i verske institucije.
Većina mladih vidi svoj narod kao žrtvu ratova, dok 66% veruje da njihova zajednica nije učinila ništa loše tokom sukoba. Samo 10% ispitanika priznaje da su dela njihove zajednice možda bila u samoodbrani. Ipak, 61% njih smatra da je rešavanje ratnih zločina ključno za bolju budućnost.
Mladi ističu da su ekonomski razvoj i zajedničko obrazovanje ključni za poboljšanje odnosa među etničkim grupama. Potrebno je i dodatno osnaživanje romske zajednice, kroz profesionalne obuke i povezivanje sa poslodavcima.
Preporuke iz izveštaja CeSID-a uključuju:
- Organizovanje kulturnih, sportskih i naučnih događaja koji okupljaju mlade iz različitih zajednica;
- Edukaciju o ljudskim pravima i istoriji sukoba;
- Povećanje transparentnosti i uključivanje mladih u rad institucija;
- Podršku ekonomskim inicijativama među etničkim grupama;
- Posebne programe za osnaživanje Roma i njihovo uključivanje na tržište rada.
Projekat CeSID-a sproveden je s ciljem podsticanja tranzicione pravde i izgradnje poverenja među zajednicama u multietničkim opštinama juga Srbije – Preševu i Bujanovcu. Istraživanje pokazuje da, uprkos brojnim izazovima, mladi veruju da zajednička budućnost nije nedostižna – ali da su za to neophodni konkretni napori, bolja informisanost, iskren dijalog i institucionalna podrška.