Bujanovac, 5. jun 2025. Zakon ne obavezuje menjačnice da primaju oštećene novčanice, dok su banke u obavezi da ih zamene – pod uslovom da novčanica ima više od 50 odsto svoje površine. U praksi, mnogi građani već imaju ili su primili oštećene novčanice – pocepane, zalepljene selotejpom ili išarane. Njihova zamena u menjačnicama zavisi isključivo od poslovne politike vlasnika.
„Zakon ne propisuje obavezu menjačnicama da menjaju oštećeni novac, ali mogu to da učine po sopstvenoj odluci“, rekao je za RTS Borislav Brujić iz Udruženja menjača. On dodaje da se oštećenom smatra novčanica koja ima više od 50 odsto površine, dok su novčanice koje su obojene ili prekrivene hemikalijama, poput indiga, sumnjive i najčešće se tretiraju kao ukradene – zbog čega zamena nije moguća.
S druge strane, Uroš Milošević iz Narodne banke Srbije ističe da su poslovne banke u obavezi da zamene oštećene dinarske novčanice ako ispunjavaju zakonske uslove.
„Građani mogu u bilo kojoj ekspozituri poslovne banke u Srbiji da zamene dinarsku novčanicu, a visina provizije zavisi od politike same banke“, rekao je Milošević za RTS.
Kada je reč o stranim valutama, procedura je slična, ali zamena zavisi od interesa banaka i menjača.
„Ako imaju poslovni interes, banke i ovlašćeni menjači mogu da izvrše otkup ili zamenu oštećenih novčanica evra, dolara i drugih valuta, uz proviziju koju sami određuju. U slučaju da zamena nije moguća u Srbiji, novac se može zameniti u centralnoj banci zemlje emitenta“, objasnio je Milošević.