Od septembra obavezan digitalni cenovnik

Bujanovac, 26. avgust 2026. Pre nego što krenu u veću kupovinu, građani će od 1. septembra moći da provere gde je određeni proizvod najpovoljniji, jer će najveći trgovci morati javno da objavljuju svoje cene i da ih menjaju čim dođe do promene u prodavnici, navodi za RTS stručnjak za zaštitu potrošača Vesna Perinčić.

Nova obaveza odnosiće se na trgovce koji su u prethodnoj poslovnoj godini ostvarili prihod veći od tri milijarde dinara.

Za sada će biti obuhvaćeni uglavnom prehrambeni proizvodi, odnosno roba koja je već bila obuhvaćena uredbom, poput mleka, ulja i šećera, a spisak je proširen i na alkoholna pića, hranu i proizvode za bebe, kao i hranu za životinje.

Cene će morati da budu ažurirane svaki put kada dođe do njihove promene, dok će ranije objavljene cene ostajati sačuvane, što bi potrošačima trebalo da omogući lakše poređenje cena kroz vreme i između različitih trgovaca.

Perinčić ukazuje i na važnu obavezu trgovaca u slučaju razlike između cene na rafu i one koja se pojavi na kasi.

„Potrošač ima puno pravo da zahteva da mu se proda proizvod po ceni koja je istaknuta, javno objavljena, pa i na rafu“, navodi Perinčić.

Podaci o prethodnim cenama trebalo bi da pomognu potrošačima i da lakše prepoznaju eventualna lažna sniženja. Prema Zakonu o trgovini, kod prodajnih podsticaja trgovac mora da primeni cenu koja je niža od prethodno objavljene najniže cene u periodu od mesec dana.

Cilj javnog objavljivanja cena je i povećanje konkurencije među trgovcima, jer će potrošači moći da uporede ponude i pre odlaska u prodavnicu.

Ipak, Perinčić ne očekuje da će nova pravila sama po sebi dovesti do velikog pada cena.

„Očekuje se pre svega veća transparentnost, pa i da trgovci mogu međusobno da porede svoje cene i da se poboljša konkurentnost između trgovaca“, kaže ona.

Potrošači će tako moći da procene gde im je najpovoljnije da obave veću kupovinu, dok bi dugoročno mogli da se opredele za trgovce čije su cene i poslovna praksa za njih povoljnije.

 

• Kvalitetno novinarstvo nije besplatno. Za naše ❤️ Bujanovačke, za naše priče 👉 DONIRAJ

Add a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Enable Notifications OK No thanks