NEDOSTATAK UDŽBENIKA NA ALBANSKOM: Ne može da se uči iz beleški

BUJANOVAC, PREŠEVO 30. oktobar 2015. (Izvor : Titulli.com)U utorak, 27. oktobra sve osnovne i srednje škole Preševske doline, u kojima se nastava odvijaja na albanskom jeziku. bojkotovale su prvi čas nastave.

Razlog bojkota je  nezadovoljstvo blokadom udžbenika na albanskom jeziku, koje je Vlada Kosova poslala učenicima osnovnih škola u Dolini, a koji se od 9. septembra drže na carinskom terminalu u Preševu.

Na dan bojkota u Srednjoj školi „Sezai Suroi“ u Bujanovcu bio je prisutan i Jonuz Musliu, predsednik Nacionalnog saveta Albanaca (NSA), koji je izrazio žaljenje, kako je rekao, što je đake zatekao sa praznim torbama.

– Drago mi je što sam danas sa vama, ali mi je žao što sam ovde zbog bojkota nastave, koji je organizovan povodom blokade udžbenika na carinskom terminalu već dva meseca, znajući stanje albanskog obrazovanja u Preševskoj dolini, a pogotovu u srednjim školama, gde nemamo nijedan udžbenik na albanskom jeziku – rekao je Musliu.

Direktor škole „Sezai Suroi“, Zejni Fejzulahu, kaže da je bojkot organizovan od strane NSA, u saradnji sa političkim strukturama i svim direktorima osnovnih i srednjih škola sa nastavom na albanskom jeziku.

-Kako je i javnost upoznata, 103.222 udžbenika za osnovne škole, kao donacija Republike Kosovo, odnosno Vlade Kosova trebalo bi da se dodele učenicima osnovnih škola, ali to se nije desilo jer ne dozvoljava vlada Republike Srbije – kaže Fejzullahu, koji je ujedno i predsednik Komisije za predškolsko, osvnovno i srednje obrazovanje pri NSA.

-Razloge ne znamo, ali se nadamo da će se pronaći rešenje sporazumom dveju vlada, Kosova i Srbije, da se izbegne nedostatak udžbenika na albanskom jeziku- dodaje on.

U međuvremenu, Uprava carina Srbije je saopštila da su 25,4 tone teški udžbenici na albanskom jeziku privremeno, od početka septembra, smešteni na carinskom terminalu u Preševu jer uvoznik nije pokrenuo adekvatan carinski postupak.

Razloge ne znamo, ali se nadamo da će se pronaći rešenje sporazumom dveju vlada, Kosova i Srbije, da se izbegne nedostatak udžbenika na albanskom jeziku – kaže Fejzulahu

„Do ovog trenutka ovlašćeni zastupnik uvoznika nije podneo deklaraciju za stavljanje robe u slobodan promet, odnosno nije ni pokrenuo adekvatan carinski postupak tokom koga bi bila procenjivana ispunjenost svih neophodnih uslova za uvoz pomenute robe prema Carinskom zakonu – navodi se u saopštenju.

Rok za privremeni smeštaj udžbenika je produžavan već dva puta na zahtev uvoznika „koji je kao razlog naveo to što postupak pribavljanja odobrenja za upotrebu udžbenika u školama kod Ministarstva prosvete još uvek traje“.

„Pomenuto odobrenje Ministarstva prosvete nije uslov za uvoz, ali bez njega korišćenje udžbenika u školama neće biti moguće“, objašnjava se u saopštenju Uprave carina.

Odluku o bojkotu prvog časa nastave podržala je i lokalna vlast u Bujanovcu. Ovo potvrđuje  Bajram Fejzullahu, načelnik odeljenja za obrazovanje.

Ovu odluku je doneo NSA sa svim direktorima u znak protesta zbog nedostatak udžbenika na albanskom jeziku. Naravno da i mi podržavamo to – rekao je Fejzulahu za naš portal.

Profesor istorije u srednjoj školi „S. Suroi“, Ramiz Bajrami, kaže da do 2000. godine nisu imali problema sa udžbenicima, i da su koristili udžbenike sa Kosova.

„Ja radim kao profesor od 1976. godine. Do 2000. godine imali smo i udžbenike sa Kosova i prevedene udžbenike iz Beograda, i nikada nismo imali probleme, a sad u 21. veku da imamo takve probleme!? – pita se profesor Bajrami.

Prema njegovim rečima, albanskim učenicima Preševske doline se onemogućava učenje nacionalne istorije.

-Ova prava su nam zagarantovana međunarodnim konvencijama, ali i ustavom, a u realnosti ova prava nemamo, posebno kada su u pitanju udžbenici, a za istoriju i da ne govorimo jer nikad nam ne dozvoljavaju da učimo nacionalnu istoriju – naglašava profesor istorije Ramiz Bajrami.

Ja radim kao profesor od 1976. godine. Do 2000. godine imali smo i udžbenike sa Kosova i prevedene udžbenike iz Beograda, i nikada nismo imali probleme, a sad u 21. veku da imamo takve probleme – pita se profesor Bajrami

Zbog ovog problema najviše problema imaju učenici, koji su primorani da uče iz beleški i skripti. Oni kažu da je to veliki problem za njih.

-Mi smo bojkotovali prvi čas nastave jer nam nedostaju udžbenici na albanskom jeziku. To je veliki problem za nas jer bez udžbenika ne možemo ništa postići u životu“, kaže Ledejna Aliu, učenica prvog razreda Srednje škole „Sezai Suroi“ iz Bujanovca.

„Nismo održali prvi čas zbog nedostatka udžbenika. Ja sam u elektrotehnici i na svakom času uzimamo beleške – naglašava Fikret Hiseni, učenik četvrtog razreda u ovoj školi.

„Nemamo udžbenike na maternjem jeziku kao svi naši vršnjaci. Imamo poteškoće jer sedam časova uzimamo beleške, nemamo udžbenike – kaže Flamur Ebibi, učenik prvog razreda.

Da podsetimo da je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Kosova devetog septembra 2015, poslalo više od 100.000 udžbenika kao donaciju za albanske učenike osnovnih škola Preševske doline.

Udžbenici su transportovani kamionima i nakon petočasovne kontrole na graničnom prelazu „Bela zemlja“, kamioni su u pratnji policije odveženi na carinski terminal u Preševu, gde se i danas nalaze.

Srbija trenutno ne dozvoljava upotrebu udžbenika sa Kosova. Neki udžbenici iz Albanije nakon verifikacije odobreni su za upotrebu u osnovnim školama, dok je u upotrebi deo udžbenika preveden su sa srpskog jezika.




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *