fbpx

MINISTRJA ÇOMIQ VIZITON ARIFIN, REGJISTRIMI TEMË KRYESORE E BISEDËS

Bujanovaçke, 25. maj 2022.

Shkruan: N. Stevanoviq

Bujanoc, 25. maj 2022.– Regjistrimi i ardhshëm i paraparë për këtë vit do të jetë një nga temat kryesore të takimit të Ministres për të drejtat e njeriut dhe pakicave dhe dialogun social në mandatin teknik, Gordan Çomiq dhe kryetarit të Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, raporton gazetari i Bujanovaçkes.

Në takimin që po zhvillohet në pallatin e komunës po marrin pjesë edhe Shefi i Misionit të OSBE-së në Serbi, Jan Bratu dhe drejtori i Entit republikan të Statistikave, Milladin Kovaçeviq.

Supozohet se temë e bisedës do të jetë integrimi i shqiptarëve në institucionet shtetërore, si dhe zbatimi i Planit 7-pikësh, të miratuar nga Qeveria e Serbisë në vitin 2013.

Siç është paralajmëruar, të pranishmit pas takimit do t’u drejtohen mediave.

Pakica shqiptare bojkotoi regjistrimin e vitit 2011.

Grupi punues për integrimin e shqiptarëve të komunave Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë në institucionet shtetërore është formuar në prill, një muaj pas dialogut në Bujanoc ndërmjet përfaqësuesve të Qeverisë serbe dhe përfaqësuesve politikë të shqiptarëve.
Leave a Reply

Your email address will not be published.