Piše: N. Stevanović
Bujanovac, 11. mart 2025. – Vaspitačica žestoko optužuje aktuelnog direktora bujanovačkog Vrtića, a pismo u koje su Bujanovačke imale uvid poslala je na brojne nadležne adrese.
Parama bujanovačkog Vrtića dugogodišnji direktor ove ustanove Milovan Aleksić oprema svoju kuću u Vranju. Parama vrtića plati se 6 tona peleta za grejanje odeljenja u selu Klenike, a do sela stigne samo tona. Službeni auto vrtića direktor koristi u privatne svrhe, pa auto nestane ispred njegove zgrade. Drugim službenim autom vrtića direktor i članovi njegove porodice svakodnevno se voze na relaciji Vranje – Bujanovac. U vrtiću se pripremala i hrana za majstore koji su gradili direktorovu kuću u Vranju. Za to vreme radnicima kasne plate i putni troškovi, inspekcije i revizori utvrđuju neprimerena zaduženja, a deca dobijaju nekvalitetnu hranu…
Ovo su neke od tvrdnji vaspitačice Suzane Mitrović, Aleksićeve protivkandidatkinje na konkursu za direktora, iz dopisa upućenom Ministarstvu prosvete i drugim državnim institucijama.
Mitrovićeva tvrdi da postoji mnogo nepravilnosti u radu Predškolske ustanove “Naša radost” koju već 13 godina vodi Aleksić. Da zaposleni i deca trpe, dok je Aleksiću na prvom mestu lični interes.
Aleksić cilja četvrti direktorski mandat, čuda se ne dešavaju
Navela je i primere. Među njima je i slučaj automobila “opel astra” koji je pre više godina nestao u noći između subote i nedelje, ispred zgrade u kojoj je Aleksić tada živeo. Auto nikada nije pronađen, vrtić je oštećen, a niko nije odgovarao za veliku štetu.
Mitrovićeva iznosi i navodne zloupotrebe manje poznate javnosti
“Firma za protivpožarnu dojavu, poznata direktoru Aleksiću, krenula je se radovima na uvođenju protivpožarne instalacije u vrtiću i ostavila samo rupe u plafonu, dok su u kući direktora Aleksića uveli struju i vodu na račun ustanove, koji je ustanova platila državnim parama (proverljivo u arhivi računovodstva)”, navodi Mitrovićeva u dopisu državnim institucijama.
Negde je nestalo i oko pet tona peleta.
“Javna nabavka za kupovinu 6 tona peleta za grejanje odeljenja vrtića u selu Klenike sporvedena je, pri čemu je potrošena jedna paleta, odnosno oko jedna tona peleta, dok preostalih oko 5 tona nije stiglo na adresu. Postoji video zapis i dokument o primljenoj količini peleta (proverljivo kod referenta za javne nabavke)”, stoji u dopisu.
Pobrojani su i Aleksićevo protivzakonito direktorovanje bez licence, protivzakonito prekoračenje broja dece u grupama…
Bujanovačke će omogućiti Aleksiću da odgovori na sve ove navode.
Zaposleni u vrtiću izglasali su podršku Aleksiću na Vaspitno-obrazovnom veću početkom februara, a za aktuelnog direktora je očekivano bio i Upravni odbor. Sada je na potezu Ministarstvo prosvete koje treba da donese konačnu odluku.
Podsećamo, deo kolektiva ustanove je u obustavi rada.
Aleksiću podrška zaposlenih za još jedan mandat na čelu Vrtića