Medijske svinjarije RTV Vranje i TV Vranjska plus izašle na površinu Doline Pčinje

Tekst saopštenja na RTV Vranje (Foto snimak ekrana)

Bujanovac, 8. maj 2026. – Nakon studentsko-građanskog skupa Pčinjski marš, održanog 28. februara u Bujanovcu, koji je okupio studente, građane i učesnike pešačkog Pčinjskog marša iz Vranja, na dva prorežimska portala iz Vranja objavljeno je istog dana – malo je reći sramno- saopštenje sa oštrim optužbama na račun organizatora. Kako su naveli pomenuti mediji, RTV Vranje i TV Vranjska plus, autor saopštenja je Udruženje „Dolina Pčinje“ iz Bujanovca, čija je osnovna delatnost ekologija.

Skup u Bujanovcu obeležile su poruke zajedništva, istrajnosti i pozivi na društvene promene, uz učešće javnih ličnosti i gostiju iz drugih gradova. Organizatori, među kojima i student iz Bujanovca Lazar Stojančov, isticali su značaj solidarnosti i povezivanja juga Srbije, dok su učesnici marša iz Vranja dočekani uz aplauze i poruke podrške.

Glupo i neumesno

Međutim, istog dana na portalima RTV Vranje i Vranjska plus objavljeno je saopštenje u kojem se Stojančov i drugi učesnici optužuju za rušenje države, uz napomenu da je saopštenje stiglo u redakciju i preneto u celosti, uz potpis Udruženja „Dolina Pčinje“. Bujanovački naprenjaci oglasili su se tek nekoliko dana kasnije posle (ne)spornog saopštenja Doline Pčinje, a grupa Bujanovac uz studente reagovala je oba ocenivši ih kao nebulozna.

Protest u Bujanovcu 28. februara

Saopštenje koje su prenela dva kvazimedija, koje možete pročitati dole u tekstu, je najblaže rečeno glupo i neumesno, a da se radi o klasičnoj medijskoj svinjariji i dirigovanom targetiranju studenata dovoljan je dokaz činjenica da oba uratka imaju potpuno isti naslov: “Blokader Stojančov iz Bujanovca gazi sve srpsko i sramno se dodvorava u cilju rušenja države!”

Deo saopštenja sa portala Vranjskje plus

 

 

Koliko je, dakle, verovatno, da dva različita medija daju potpuno isti naslov jednom saopštenju?

“Nema sumnje da je saopštenje izašlo iz jedne poznate kuhinje”, slaže se Vujica Stevanović.

Od skupa u Bujanovcu prošla su dva meseca, a jedan od organizatora Vujica Stevanović najavio je tužbu protiv Doline Pčinje i predsednice Vesne Stajić.

Dolina Pčinje: Nemamo veze sa saopštenjem

Predsednica udruženja VesnaStajić i njen sin Nenad Stajić su takođe posle dva meseca primetili da nešto nije u redu, pa su reagovali tek kada ih je novinarka Bujanovačkih pozvala da prokomentarišu najavu tužbe.

Zakonska zastupnica udruženja Vesna Stajić za Bujanovačke kategorično negira da je takvo saopštenje napisano ili poslato iz njihove organizacije.

-Ja sa tim nemam nikakve veze. Niti sam pisala, niti sam objavila to saopštenje. Neko je stavio naše ime bez našeg znanja – rekla je Stajićeva.

Ona dodaje da će razmotriti pravne korake kako bi se utvrdilo ko je zloupotrebio ime udruženja, uputivši nas na svog sina Nenada Stajića, inače osnivača OKK Play 017.

I on kaže da je ime udruženja zloupotrebljeno, da ga Stajići nisu ni pisali ni slali medijima, a na naše pitanje zašto odmah nije reagovao kaže da saopštenje je saopštenje video ubrzo posle objavljivanja ali nije reagovao jer ga niko nije zvao zbog toga.

-To je klasična zloupotreba imena. Mi nemamo nikakve veze s tim. Niko nas nije kontaktirao niti proverio informacije pre objavljivanja – kaže on.

Stajić (levo) i Mitrović na skupu SNS u Nišu (Foto FB Nenad Mitrović)

Nenad Stajić ističe da porodica nije uključena u politiku i da nema interes da učestvuje u ovakvim polemikama, dodajući da će, ukoliko bude potrebno, demantovati navode i pred nadležnim institucijama.

Stajić kaže i da nije član SNS, iako je prošle godine bio redovni učesnik šetnji “Protiv blokada” građana “koji žele da žive normalno” u neformalnoj organizaciji naprednjaka. Takođe, učestvovao je i na skupovima naprednjaka u drugim gradovima.

Prema podacima APR-a, Udruženje „Dolina Pčinje“, čiji je zakonski zastupnik Vesna Stajić, osnovano je 2019. godine u Bujanovcu. Iako u pojedinim godinama nije beležilo aktivnosti (2022. i 2024), u 2023. godini prijavilo je prihod od oko 1,5 miliona dinara.

Sa druge strane, aktivisti Vujica Stevanović i Lazar Stojančov najavili su pokretanje postupka protiv Udruženja „Dolina Pčinje“, navodeći da će zakonska zastupnica uskoro dobiti poziv da objasni „odakle joj informacije i dokazi“ iz spornog saopštenja, uz napomenu da veruju da iza svega stoji neko drugi.

-Sama izjava je toliko spinovana da nema smisla komentarisati njenu sadržinu i besmislice koje su iznete, ali je problematično što se neko ekološko udruženje koristi u političke svrhe. Nije nam jasno kako su pojedini režimski mediji mogli da prenesu neproverene informacije. Mi nismo izdajnici, a predstavljeni smo tako, što nimalo nije prijatno, jer nam na ovakav način svojim lažima i spinovima crtaju metu na čelo – kaže Stevanović.

Direktor RTV Vranje Zoran Veličković Zuja rekao je za Bujanovačke da je saopštenje objavljeno jer je stiglo u redakciju, ali da u tom trenutku nije mogao da precizira od koga je tačno dostavljeno. Objašnjava da je sve to bilo odavno da bi sada mogao da se seti odakle potiče saopštenje.

Ne sećamo se, davno je bilo

-To je bilo još 28. Februara, morao bih da proverim u arhivi. Ne mogu sada da kažem od kog udruženja je stiglo, naveo je Veličković u prvom razgovoru.

U ponovnom kontaktu, dan kasnije, rekao je da proveru još nije obavio.

-Imam mnogo preče stvari kojima se bavim. Ne bavim se trivijalnim stvarima i tračevima. Imam stvari od kojih televizija Vranje živi i to mi je sada apsolutni prioritet. Sve drugo kad stigne na red – rekao je Veličković, dodajući da će se javiti kada bude imao informacije.

Slično je reagovala i urednica TV Vranjska plus Slađana Aleksić, na čijem je portalu Važnoje objavljeno saopštenje, koja kaže da će naknadno proveriti okolnosti objavljivanja.

-Moram da proverim sa kolegama i u arhivi kako je saopštenje stiglo u redakciju i ko ga je prosledio. Ako je objavljeno kao saopštenje, preneto je u celosti, ali ćemo utvrditi sve detalje – rekla je ona za Bujanovačke.

Dan kasnije redakcija Bujanovačkih pokušala je da dobije dodatne informacije, ali do objavljivanja ovog teksta odgovor nije stigao.

Ovaj slučaj otvara pitanje odgovornosti za plasiranje neproverenih saopštenja u javnost, ali i mogućih zloupotreba imena organizacija u politički osetljivim situacijama.

SAOPŠTENJE DOLINE PČINJE

U nastavku prenosimo celu vest, onako kako je 28. februara 2026. objavljena na portalima RTV Vranje i Vranjska plus, uz naslov:

“Blokader Stojančov iz Bujanovca gazi sve srpsko i sramno se dodvorava u cilju rušenja države!“

U našu redakciju je stiglo saopštenje Udruženja „Dolina Pčinje“, koje objavljujemo u celosti.

-Danas se par desetina blokadera zaputilo iz Vranja u Bujanovac, gde se na Trgu Karađorđa Petrovića održao protesni skup pod nazivom „Ponovo na jugu“.

Jedan od organizatora skupa Lazar Stojančov, na samom ulasku u Bujanovac blokaderima koji su iz Vranja do Bujanovca pešačili naredio je da se ukloni drveni krst koji su blokaderi sa sobom nosili, „kako se ne bi podsticale međuetničke i međuverske tenzije u Bujanovcu!“

Kada je rešio krst koji mu je u sred Srbije smetao, blokader Stojančov je izdao još nekoliko naloga kako bi se pobrinuo da se Albanci u Bujanovcu previše ne „uznemire“, pa je između ostalog i zahtevao da se među učesnicima ne pojavljuju ni srpske uniforme!

Tokom priprema za današnje aktivnosti na bujanovačkom trgu, svom ocu Stojanu Stevanoviću, njegov sin Vujica Stevanović, blokader i organizator današnjeg protesta izričito je naredio da iz svog govora izbaci Tiranu, koju je planirao da kritikuje, kao i „sve što ima veze sa Albancima“, odnosno da ne pominje uvoz paradajza, ali da stavi fokus na uvoz mleka u prahu.

Slične sugestije Stojančov je upućivao i blokaderu Branislavu Kovačeviću iz Vranja, inače penzionisanom pripadniku Vojske Srbije, kada ga je posavetovao da je pametnije da iz svog govora izbaci bilo kakvo pominjanje Kosova i Metohije!

Ovakvo izdajničko dodvoravanje Lazara i Vujice, a sve kako bi ostvario svoje lične ambicije i od svega pribavio korist za sebe, moglo se naslutiti već u intervjuu koji je neposredno pred današnji događaj dao ni manje ni više nego notornom antisrpskom portalu „Slobodna Evropa“.

Naime, u pomenutom intervjuu Stojančov je govoreći o pripremama za protest „Ponovo na jugu“, između ostalog izjavio i da „priželjkuje podršku albanskih studenata“ u svojim blokaderskim aktivnostima, dok srpske studente – nije pomenuo!

Nakon današnjeg dana, postavlja se pitanje: kome to smeta pravoslavni krst i pominjanje Kosmeta, u sred države Srbije? Očigledno samo blokaderu Stojančovu, ne bi li se ogrebao za sitnu i bednu političku ćar, čak i po cenu sopstvene države i naroda – kaže se u saopštenju Udruženja „Dolina Pčinje“.

Portali RTV Vranje i Vranjska plus: Svinjarije iz iste kuhinje

Za razliku od tona sramnog saopštenja, poruke sa samog skupa u Bujanovcu bile su usmerene na zajedništvo, istrajnost i pozive na društvene promene.

Poruke mira iz Bujanovca

Glumac Dragan Gagi Jovanović, koji je sa studentima i građanima pešačio od Vranja do Bujanovac, tada je za Bujanovačke rekao da je „došlo vreme“ za promene i pozvao na jedinstvo građana, ističući da je „najbitnije da budemo jedan front i da ne postoje različite opcije“.

Slične poruke uputio je i frontmen Beogradskog sindikata Ognjen Janković, koji je naglasio da bend širom Srbije pruža podršku studentskim okupljanjima i da „nastavlja sa verom u studente i zajedničku borbu“, ocenjujući skup u Bujanovcu kao važan i ohrabrujući.

Nekoliko dana nakon skupa, neformalna grupa „Bujanovac uz studente“ zahvalila se građanima i učesnicima iz više gradova Srbije koji su prisustvovali ili pešačili do Bujanovca, ocenjujući da je skup pokazao da je ovaj grad „mesto zajedništva i međunacionalnog razumevanja“.

Organizatori su tada odbacili kritike koje su se pojavile u javnosti, navodeći da ne žele da pridaju značaj „neistinama i nebulozama“, uz poruku da „neće dozvoliti podele zarad jeftinih političkih poena“.

Time se dodatno otvara pitanje na koji način je nastalo sporno saopštenje i kako je verifikovano pre objavljivanja u pojedinim medijima.

                      *Tekst je nastao u okviru projekta „Medijska strategija po meri građana 2025 – 2031“, koji podržava Evropska komisija, a sprovode ga članice Koalicije za slobodu medija: Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija „Lokal pres“, Asocijacija medija (AsMedi), Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno udruženje novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Fondacija Slavko Ćuruvija i GS KUM Nezavisnost, u periodu od marta 2025. do februara 2027. godine. Za sadržaj ovog teksta isključivo je odgovorna redakcija koja je tekst pripremila i ni pod kojim uslovima se ne može smatrati da odražava stavove Evropske unije.

 

 

Add a comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Enable Notifications OK No thanks