Diksusije su pokazale važnost nastavka dijaloga izmedju predstavnika Vlade Republike Srbije i lokalnih predstavnika Albanca oko nastavka implementacije dogovorenih sporazuma za Jug Srbije
BUJANOVAC, 24. novembar 2016. – Pisanjem preporuka nadležnim institucijama o sedam ključnih problema završena je dvodnevna Konferencija „Integracija Albanaca na jugu Srbije u svetlu (ne)implementacije Vladinih sporazuma vezanih za jug Srbije“ koju je Odbor za ljudska prava organizovao 22. i 23. novembra u hotelu Rozafa u Bujanovcu.
Prema saopštenju organizatora, konferenciji je pisustvovalo preko 150 predstavnika republičkih organa, ambasada i diplomatskih kancelarija, zvaničnika okružnih i lokalnih institucija iz opština Bujanovac, Preševo i Medvedja, kao i predstavnika organizacija civilnog drustva i medija.
Na konferencije su govorili i Philippe Guex, Ambasador Švajcarske u Srbiji i Crnoj Gori, Ana Brnabić, ministarka državne uprave i lokalne samouprave Vlade Republike Srbije, Zoran Stanković, predsednik Koordinacionog tela, kao i Šaip Kamberi, predsednik opštine Bujanovac, Sćiprim Arifi, predsednik opštine Preševo, narodni poslanici Nenad Mitrović (SNS) i Fatmir Hasani (PDD) i predstavnik Nacionalnog saveta Albanaca Ragmi Mustafi.
Diksusije su pokazale važnost nastavka dijaloga izmedju predstavnika Vlade Republike Srbije i lokalnih predstavnika Albanca oko nastavka implementacije dogovorenih sporazuma za Jug Srbije.
Na Konferenciji su prezentovani rezultati projekta, preporuke nastale na održanih sedam javnih debata na teme bezbednost, obrazovanje, kultura i informisanje, zdravstvo i socijalna pitanja, pravo na zvaničnu upotrebu jezika, pisma i nacionalnih simbola, decentralizacija u pravosudju, ekonomija i regionalni razvoj.
Drugog dana Konferencije učesnici su u okviru sedam panel grupa obradili preporuke i probleme navedenih oblasti a dokumenta nastala na ovim panel grupama biće poslata nadležnim institucijama i ministarstvima kao i medjunarodnim organizacijama.
Konferencija je realizovana kao poslednja aktivnost u okviru projekta „Jačanje stabilnosti na jugu Srbije kroz integraciju albanske nacionalne manjine“.
U okviru projekta održano je sedam javnih rasprava i isto toliko uličnih akcija, uradjeno je istraživanje koje se odnosi na stepen implementacije tri dokumenta Vlade Republike Srbije koji se odnose na jug Srbije (Plan i program za mirno rešavanje krize na jugu Srbije, tzv. Čovićev plan 2001., Sporazum o rekonstrukciji Koordinacionog tela Vlade Republike Srbije za jug Srbije, 2009. i Plan sedam tačaka iz 2013.) kao i analiza koja precizno utvrdjuje stepen integracije albanske nacionalne manjine u državne institucije.
Projekat je trajao godinu dana i podržan je od strane Ministarstva spoljnih poslova Svajcarske.