fbpx

MASA TË RREPTA PËR TË HYRË NË KOSOVË

Bujanoc, Prishtinë, 8 qershor 2020 (Foto nga Kosovoonline) – Me vendimin e qeverisë së Kosovës nga e hëna, nuk ka kufizime për hyrje në kosovë, nuk ka as vetizolim të detyrueshëm, por do të ketë kontrollime mjekësore në vendkalime, ndërkohë që Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj tha se situata aktuale me koronavirusin në brenda parashikimeve për shkak të lehtësimit gradual të masave, transmeton Kosova-online.

Siç njoftoi Ekonomia Online, pas shfaqjes së disa vatrave të reja të infeksionit  ditëve të fundit, mbrëmë ministry zemaj i ftoi qytetarët për kujdes të shtuar gjatë aktiviteteve të lejuara, në mënyrë që të mos rritet numri i pacientëve, sepse virusi është akoma aktiv.

„Së bashku me ekspertët e Institutit kombëtar të shëndetit publik dhe Inspeksionin sanitar dhe Shëndetësor, ne shqyrtuam gjendjen aktuale dhe ajo rezultoin të jetë në kornizat e normales „, tha ministri dhe u bëri thirrje qytetarëve që të jenë të kujdesshëm.

Ai paralajmëroi që duhet të mbahet distanca e dhe të higjena personale.

„Ky është një mesazh dhe një lutje. Nga e hëna, ne do të rrisim intensitetin e kontrolleve në mënyrë që të mos lejojmë që situata të përkeqësohet“, tha Zemaj para fillimit të masave të reja dhe hapjes së vendkalimit.

„Ministria e shëndetësisë ka vendosur që nga sot qytetarët të lëvizin lirshëm. Ky është interesi ynë. Lehtësoni ardhjen e bashkatdhetarëve dhe ruajeni shëndetin. Ndihmoni  bizneset dhe familjet të kalojnë së bashku këtë situatë. Paniku dëmton zhvillimin e Kosovës,“ tha Zemaj.

Drejtori i Institutit kombëtar të shëndetit publik Naser Ramadani, dhe drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, bënë thirrje për kujdes duke njoftuar se do të ketë kontroll shtesë sa i përket zbatimit të masave të planifikuara, duke theksuar nevojën për të mbajtur maska mbrojtëse, respektimin e distancës dhe ruajtjen e higjenës personale.
Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.