Srbi mogu da zadrže 13 mandata, Front za promene pobednik, sunovrat do sada najjačih albanskih stranaka

Bujanovac, 3. jun 2024. – Prema nezvaničnim i privremenim rezultatima Opštinske izborne komisije, stranke koje okupljaju Srbe u Bujanovcu mogu da zadrže sadašnjih 13 mandata u lokalnom parmanetu posle izbora održanih u nedelju, a trenutno imaju zagarantovanih 12. Prema istom izvoru, pobednik lokalnih izbora u Bujanovcu je Front za promene (FZP) Arbera Pajazitija, Dritona Redžepija i stranke DUA sa 3.371 osvojenim glasom (19,17%) i u budućem parlamentu imaće 8 odbornika. Isti broj mandata imaće i druplasirani Pokret za demokratski progres (PDP) Šćiprima Muslijua koji je osvojio 3.083 glasa (17,53). Treća po snazi je koalicija oko SNS „Aleksandar Vučić-Bujanovac sutra“ sa 2.899 glasova (16,49%) i 7 odborničkih mandata. Treba, međutim, napomenuti da će izbori biti ponovljeni na dva biračka mesta u Domu kulture, od čega bi mogla da profitiraju dve srpske liste- GG „Dejan Stojanović Meče“ koja je tamo osvojila 425 glasova i SNS sa 259. Izbori će se ponoviti i u Zarbincu.

Prema sadašnjim rezultatima (bez ova dva biračka mesta), GG dr Stojanovića ima 4 mandata i 1.626 glasova (9,25%) i može dobiti još jedan ako uspe da na ponovljeno glasanje izvuče ovo biračko telo.

U parlament će i Saša Arsić, lider Koalicije „Promene sad, za naše selo i naš grad“, koja je sa 597 glasova (3.40%) osvojila jedan mandat, kao i dva kandidata sa romske liste okupljene u Stranku pravde i pomirenja (SPP)  sa 1.087 glasova (6,18%).

Najveći sunovrat, može se slobodno reći, doživele su dve do sada najjače albanske stranke u Bujanovcu koje su delile vlast prethodne 4 godine.

NEZVANIČNI REZULTATI (NISU URAČUNATI GLASOVI SA GLASAČKIH MESTA NA KOJIMA ĆE SE PONOVITI IZBORI

Demokratska partija (DP) predsednika opštine Nagipa Arifija dobila je 2.379 glasova (13,53%) i 6 mandata. Kako su Arifi i njegova stranka vladali pokazuje podatak da su posle izbora 2020. imali 10 mandata i 2.669 glasova više.

Velike razloge za brigu ima i Partija demokratskog delovanja (PDD) koja će u narednom periodu imati 5 odbornika, što je 3 manja nego do sada.

Za ovu stranku u nedelju je glasalo 2.038 (11,59%) birača, što je u odnosu na prošle izbore pad od 1689 glasova. PDD je do sada imao 8 odbornika.

I lista oko SNS osvojila je znatno manje nego pre 4 godine. Ova stranka je tada imala 10 mandata i 4.968 glasova, a SPS koji je tada vodio Stojanča Arsić 1658 i 3 odbornika. Sada su nastupili zajedno i osvojili 7 mandata.

Srpska lista Biraj poštenje-Nenad Tasić Tasa i Goran Tašković Šilja sa 188 glasova nije prešla cenzus.

Prema OIK, na izbore su izašla 17.583 građana sa pravom glasa, a zabeleženo je 315 nevažećih listića.

Ovaj podatak govori da je 2. juna glasalo 3.375 birača manje nego 2020.

Front za promene proglasio pobedu, a za petama su mu Muslijuova stranka i koalicija oko SNS

 

 

 
Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *