I Srđan Stanojković, vlasnik Radnje za proizvodnju proizvoda od drveta “Džiki” Vranje, ima samo reči hvale za organizatore sajma. Veli da je ovde samo izlagao košnice i ramove. Zadovoljan je, jer, iako se ovim poslom bavi tek dve i po godine, s obzirom da ima zatvoren proizvodni ciklus, može da se od njega živi
BUJANOVAC, VRANJE, 17. septembra – Prvi pčelarski sajam jugoistočnog Balkana, održan juče u Vranju, ispunio je očekivanja izlagača i posetilaca.
Izložbeno-prodajni štand, sa mnoštvom pčelinjih proizvoda, bračnog para Nadice i Dragana Đorđevića iz Kamenova kod Petrovca na Mlavi, juče je bio jedan od najposećenijih u vranjskoj Sportskoj hali.
Ovo domaćinstvo iz sela sa oko 2.000 stanovnika, od kojih se 70-80 odsto bavi pčelarstvom, čuva pčele još od kraja 19 veka.
Dragan veli da su njegovi preci pčelarenje započeli još u trmkama, a 1928. godine počeli su da koriste košnice.
–Imamo 600 društava o kojima u Pčelarskom domaćinstvu Đorđević brinu četiri generacije.
Pčelarimo u AŽ košnicama koje su najpogodnije za selidbu. I naše četvoro dece nam pomaže u poslu, mada imamo nekolike porodice u selu sa kojima se međusobno ispomažemo u radu.
Eto, dok je prošla godina bila u blagom minsu, ova je, što se prinosa tiče, nešto bolja, sa oko 15 kilograma meda po košnici, pa možemo reći da je u blagom plusu – priča za „Bujanovačke“ Dragan, dok supruga Nadica za to vreme uslužuje goste za štandom i kupce homoljskog meda.
Ima ga raznovrsnog. Šumskog, livadskog, bagremovog i lipovog, sa cenom od 800 do 1.000 dinara.
Med sa saćem je malo skuplji i košta 1.200 dinara. Kupci su zainteresovani i za druge pčelinje proizvode: propolis, matičnu mleč, polenov prah…
Mađu prodavcima pčelarske opreme svojom impozantnošču dominirao je štand rumskog “Evrotoma”, sa proizvodnom tradicijom dugom 25 godina.
Marijana Racković upućuje sve pohvale organizatorima i zahvaljuje pčelarima i posetiocima Prvog pčelarskog sajma jugoistočnog Balkana, u nadi da će se na istom mestu videti i dogodine.
I Srđan Stanojković, vlasnik Radnje za proizvodnju proizvoda od drveta “Džiki” Vranje, ima samo reči hvale za organizatore sajma.
Veli da je ovde samo izlagao košnice i ramove. Zadovoljan je, jer, iako se ovim poslom bavi tek dve i po godine, s obzirom da ima zatvoren proizvodni ciklus, može da se od njega živi.
U Sportskoj hali u Vranju sinoć je zatvoren jednodnevni Prvi pčelarski sajam jugoistočnog Balkana, koga je prema slobodnim procenama obišlo 5.000 ljuidi iz svih delova Srbije i regiona.
Manifestaciju, koja će postati tradicionalna, uspešno je organizovao SPOS, uz podršku Grada Vranja i Turističke organizacije Vranje, a u saradnji sa vranjskim Društvom pčelara „Matica“.