Piše: D. Stošić
Bujanovac, 13. Avgust 2021. Na teritoriji opštine Bujanovac trenutno je oko 6.000 nelegalno izgrađenih objekata koji su u postupku legalizacije, a razlozi za ovako veliki broj su nemar građana, ali i neadekvatna saradnja opštinskog Odeljenja za urbanizam sa Službom za katastar nepokretnosti, navodi za Bujanovačke Basri Memeti, načelnik ovog odeljenja.
-Rad naše službe je usko povezan sa katastrom, najpre za vidljivost objekta potom i za geodetski elaborat, nakon čega se donosi rešenje o ozakonjenju, ali u 2021. godini dobili smo povratna obaveštenja za mali broj zahteva, svega 5 ili 6 – navodi Memeti.
Po njegovim rečima, jedan broj predmeta je otvoren po zahtevu stranke, ali većina, gotovo 80 odsto, na osnovu rešenja građevinskog inspektora.
Ovi zahtevi se obrađuju prema Zakonu o ozakonjenju iz 2015. godine, koji nalaže da se priloži dokaz o odgovarajućem pravu na zemljište ili objekat, u originalu ili overenoj fotokopiji
Memeti naglašava da nerešeni imovinsko-pravni odnosi, ali nemar građana u vidu nekompletne dokumentacije dodatno usporavaju legalizaciju.
Na pitanje Bujanovačkih kako rešavaju problem podnetih, a neurednih zahteva , Memeti odgovara da su u svakom otvorenom predmetu podnosioci zahteva bili obavešteni pisanim putem o tome da je legalizacija objekta moguća i koja je dokumentacija za to potrebna, ali i pored toga stranke ne dolaze.
Prema Zakonu o ozakonjenju iz 2015. godine dokumentacija koja je potrebna za legalizaciju je dokaz o odgovarajućem pravu na objektu ili zemljištu (rešenje o nasleđivanju, kupoprodajni ugovor…), zatim izveštaj o zatečenom stanju, kopija plana, list nepokretnosti, geodetski snimak i dokaz o plaćenoj taksi.
Visina taksi za individualne objekte do stotinu kvadrata je 5.000 dinara, za kuće do 300 kvadratnih metara 15.000, a za objekte do 300 kvadrata je 20.000 dinara.
Za objekte većih površina taksa iznosi od 50.000 dinara.
Po najavama iz Vlade Srbije, ubrzana legalizacija bespravno izgrađenih objekata kreće u septembru i biće olakšana građanima koji su rešavali egzistencijalno pitanje, o čemu su Bujanovačke već pisale.
Iz Vlade su potvrdili da traže sistemski model koji će olakšati legalizaciju ljudima koji su bespravnom gradnjom rešavali egzistenciju, a takvih je, po njihovoj računici, 90 odsto, dok će se 10 odsto onih koji su gradili na divlje zbog zarade suočiti sa rušenjem objekata.
Molim vas ja zivim u Bujanovcu (Novo naselje) Morava „76“. Posle poplave 1976 godine sagradjeni su stanovi za rome koji su bili ugrozeni od poplave. Medjutim i do danas, posle 45 godina to naselje nije registorvano da su tu izgradili tada preko 100 stanova. A danas ima sigurno 200 porodice koje tamo zive.
Posto mi je stan bio u jako losem stanju, ja sam 2009 srusio sve i sagradio kucu od 100 km/2.
Hocu rado da to legalizujem, kao i svi ostali moje komsije, ali to ne ide nikako. Kazu nam da se to vodi u katastar i dalje kao obicne njive, i nemogu nam nikako pomoci.
Ja hocu rado i sto je pre moguce da legalizujem kucu, ali kako???? Pomozite mi molim vas.
Hvala vam unapred na pomoc.