Bujanovčani slave Svetog Nikolu, svecu koji je povratio vid Stefanu Dečanskom

Bujanovac, 19. decembar 2023. (Foto arhiva) – Brojne bujanovačke pravoslavne porodice danas slave Svetog Nikolu, najčešću krsnu slavu kod Srba, kada jedna polovina slavi a druga im dolazi u goste. Prema predanju se smatra da je sveti Nikola povratio vid Stefanu Dečanskom, te je s toga ovaj srpski kralj crkvi u Bariju poklonio ikonu ovog svetitelja na kojoj se zasniva današnja predstava ovog sveca prihvaćena u celom svetu. Po predanju, na tu ikonu verno je prenet svečev lik nacrtan na saboru u Nikeji, te se ova srpska ikona smatrana čudotvornom. Čak i danas stoji iznad velike časne trapeze koja pokriva grob svetog Nikole, a načinjena je od srebra koje je poklonio kralj Milutin.

Sveti Nikola je zaštitnik dece, učenih ljudi, trgovaca, mornara, putnika uopšte.

Istraživanje je pokazalo da 30 odsto Srba slave ovu slavu.

Sveti Nikola je rođen u gradu Patara u oblasti Likija u Maloj Aziji, od roditelja Teofana i None, u vreme rimskog cara Valerijana.

Još kao dete pokazivao je neobične duševne darove. Кada je odrastao i izučio škole, želeo je da stupi u sveštenički čin, te ga njegov stric, arhiepiskop, postavio za sveštenika grada Mira.

Bujanovčani slave Svetog Nikolu

Кada su Nikoli umrli roditelji koji su bili vrlo bogati, on je od svog nasledstva pomagao sirotinju, deleći milostinju i udavajući sirote devojke.

Кao arhiepiskop, Nikola je poučavao narod u veri. Ne samo u crkvi, već i po domovima, na ulici i na svakom mestu.

Pod carem Dioklecijanom Nikola je bio zatvoren u tamnici i u njoj proveo mnogo godina, sve dok car Кonstantin nije dao svima slobodu, pa se Nikola opet vratio na svoju arhiepiskopsku stolicu. Кada je posle toga car Кonstantin sazvao prvi Vaseljenski sabor u Nikeji, Nikola je bio član tog sabora, koji je osudio Arija i njegovu nauku. Iz revnosti prema čistoj veri, udario je Ariju šamar.

Sveti Nikola je odlučio da obiđe sveta mesta. Na putu obilaska, Nikoli su se dešavala mnoga čuda.

Upokojio se u Miru, 345. godine, a potom su nekoliko vekova njegove mošti počivale u sabornoj crkvi tog grada.

Godine 1096. posmrtni ostaci svetog Nikole preneti su u Bari, koji se nalazi u južnoj Italiji, u crkvu svetog Jovana Preteče.
i danas mošti svetog Nikole počivaju u Bariju, u crkvi svetog Nikole, koju su u njegovu slavu podigli građani, verujući i poštujući svetog Nikolu kao čudotvorca i iscelitelja.

Ovog sveca slavi ceo hrišćanski svet, slavi se posnom trpezom jer „pada“ u vreme Božićnog posta

 




Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *