Kategorija: ARGËTIM

MË 1 MAJ NË VRANJË EKSPOZITË E GJITHA RACAVE TË QENVE

Bujanoc, 12. prill 2024. (Foto Vranjenews) – Ekspozita ndërkombëtare e qenve të të gjitha racave, CACIB Vranjë 2024, tradicionalisht do të mbahet më 1 maj në...

KUR KENI SHKRUAR PËR HERËT Ë FUNDIT LETËR ME DORË? THIRRJE TË RINJËVE QË TA MËSOJNË KËTË SHKATHTËSI DHE TË SPËRBLEHEN

Bujanoc, 3. prill 2024. – Posta e Serbisë fton të rinjtë nga mosha 9 deri në 15 vjeç që deri më 20 prill të aplikojnë për pjesëmarrje në konkursin...

VAZHDIMI I FILMIT “DY GISHT MJALTË” PARA PUBLIKUT NË PRESHEVË

Bujanoc, 28. shkurt 2024. Filmi “Dy gisht mjaltë 2” do të ketë premierë të enjten (29 shkurt) në Shtëpinë e kulturës në Preshevë, nga ora 20:00. Përveç...

VIZATIMI NUK ËSHTË VETËM ART, POR EDHE NJË MUNDËSI BIZNESI

Shkruan: Sërbijanka Stankoviq Ne jetojmë në një epokë digjitale, ku kreativiteti është gjë shumë e vlerësuar. Kërkesa për stilistë dhe drejtorë kreativ...

PANAIRI I AUTOMJETEVE NË NISH KËTË FUNDJAVË: ZBRITJE PËR MODELET MË TË REJA

Bujanovac, Nish, 5 tetor 2023. (Foto nga Vanja Keser/JV)- Dashamirësit e makinave dhe motorrave do të kenë mundësinë të shikojnë modelet më të reja në Panairin...

TEATËR: GRATË E MIRA BUJANOCASE

Shkruan: I. Jovanoviq Bujanoc, 12. shtator 2023. – Shfaqja “Gjithçka për gratë”, e cila u shfaq premierë të hënën në Shtëpinë e kulturës në...

SI TË RUHET ELASTICITETI I LËKURËS: 9 RREGULLAT E ARTA

Shkruan: Sërbijanka Stankoviq Bujanoc, 2. shtator 2023. Lëkura është organi ynë më i madh dhe pasqyron shëndetin dhe bukurinë tonë. Pavarësisht moshës apo...

PRISHJET MË TË SHPESHTA TE TELEFONAT E MENÇUR DHE SI T’I ZGJIDHIM ATO

Shkruan: Sërbijanka Stankoviq Numri i përdoruesve të smartfonëve në botë po rritet vazhdimisht. Është vlerësuar se sot në mbarë botën rreth 6.8 miliardë...

ÇFARË TREGON MJEKRRA PËR BURRAT

Bujanoc, 19 prill 2023. Të dashur lexues, para jush është teksti i parë i bashkëpunëtores sonë të re Srbijanka Stankoviq, e cila vetëm për Bujanovačke një...

VOGËLUSHJA NGA BUJANOCI SËRISH AKTRON NË TEATRIN E VRANJËS: FËMIJËT MË NUK FANTAZOJNË

Bujanoc, 12. dhjetor 2022. Aktorja e re nga Bujanoci, Sofija Arsiq, sërish në skenën e teatrit të Vranjës, këtë herë në shfaqjen “Aventurat e Cedric...