fbpx

Kategorija: POLITIKË

MUSTAFA KRITIKON MARRËVESHJEN E BRUKSELIT, THOTË SE NGA KJO SHQIPTARËT E LUGINËS SË PRESHEVËS NUK FITOJNË ASGJË

Bujanoc, 20 prill 2023. (Foto FB Ragmi Mustafa) – Marrëveshja e Brukselit, një dekadë pas nënshkrimit të saj, nuk u solli paqe, stabilitet dhe prosperitet...

TAKIMI VUÇIQ – KURTI MË 2 MAJ NË BRUKSEL

Bujanoc, 19 prill 2023. Dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës në nivelin më të lartë do të vazhdojë në Bruksel më 2 maj, ka konfirmuar zëdhënësi i Bashkimit...

LIBERALIZIMI I VIZAVE NUK VLENË PËR GJITHË QYTETARËT E KOSOVËS

Bujanoc, 19 prill 2023. Liberalizimi i vizave i miratuar ditë më parë për Kosovën e që do të hyjë në fuqi më 1 janar 2024 nuk do të zbatohet për qytetarët e...

MITROVIQ: PO PUNOHET NË PËRMBUSHJEN E PREMTIMEVE TË VUÇIQIT DHËNË BUJANOCASVE

Shkruan: N. Stevanoviq Bujanoc, 19 prill 2023. Një muaj pas vizitës së presidentit serb Aleksandër Vuçiq në Bujanoc dhe premtimit të tij për banorët e disa...

VUÇIQ DHE BRATU MBI POZITËN E PAKICAVE NË SERBI

Bujanoc, 19 prill 2023. (Foto Instagram) – Ambasadori i misionit të OSBE-së në Serbi, Jan Bratu, i cili gjatë mandatit të tij disa herë ka vizituar...

ESKOBAR: MARRËVESHJA MES KOSOVËS E SERBISË, HISTORIKE

Bujanoc, 14 prill 2023. I dërguari special i Departamentit Amerikan të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Eskobar, thotë se Kosova dhe Serbia kanë arritur...

NËNSHKRUHET PROTOKOLI MBI LËVIZJEN E LIRË TË SHTETASVE TË KOSOVËS DHE SHQIPËRISË

Bujanoc, 13 prill 2023. Protokolli i nënshkruar nga ministrat e Brendshëm të Kosovës dhe Shqipërisë mundëson lëvizjen e lirë të qytetarëve në zonat...

ZGJEDHJET NË KËSHILLIN KOMBËTAR TË SHQIPTARËVE: SOT SKADON AFATI I PARTIVE PËR PARAQITJEN E ELEKTORËVE

Shkruan: N. Stevanoviq Bujanoc, 7 prill 2023. Sot skadon afati për paraqitjen e aplikimeve elektorale për pjesëmarrje në zgjedhjet për anëtarë të Këshillit...

VUÇIQ: PROPOZIMI EUROPIAN PËR KOSOVËN PJESËRISHT I PRANUESHËM

Bujanoc, 7 prill 2023. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë mbrëmë se Serbia do të zbatojë disa pjesë të propozimit evropian për Kosovën, ndërsa...

KAMBERI THOTË SE ARRESTIMET NË KOMUNALI JANË PRESION MBI SHQIPTARËT, ARIFI NUK ËSHTË DEKLARUAR ENDE

Shkruan: N. Stevanoviq Bujanoc, 04 prill 2023. I vetmi politikan i këtushëm që ka folur për arrestimin javën e kaluar të ish-drejtorit dhe drejtorit aktual të NP...