VUÇIQ DHE KURTI TAKOHEN SOT NË BRUKSEL

Bujanoc, 2. maj 2023. Delegacionet e Beogradit dhe Prishtinës, të kryesuar nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të takohen sot në Bruksel, ku në raundin e ri të dialogut do të shqyrtohet zbatimi i mëtejmë i Marrëveshjes së Ohrit , ndërsa në rend dite do të jetë edhe Asociacioni i komunave serbe dhe çështja e personave të pagjetur.

Pritjet nuk janë të mëdha nga takimi i ri i samitit, i cili po mbahet në një atmosferë të tensionuar pas zgjedhjeve të bojkotuara në veri të Kosovës. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq sapo tundi kokën ditë më parë kur u pyet se çfarë priste nga ky takim, ndërsa kryeministri i Kosovës Albin Kurti thotë se nuk do të lejojë që Asociacioni i komunave serbe të jetë një formë e re e republika srpska, shkruan N1.

Nga ana serbe pritet të diskutohet për Asociacionin e komunave serbe (AKS), ndërsa shqiptarët e Kosovës presin që temë të jetë fati i të zhdukurve.

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq thotë se Prishtina gjatë gjithë këtyre viteve ka punuar për të shmangur formimin e ASK-së.

“Besoj se do të vazhdojë edhe nesër, se do të përpiqen ta zbutin atë temë dhe të minimizojnë rëndësinë e AKS-së, duke filluar nga emri i statutit të ekipit drejtues, e deri te kompetencat që ka komuniteti. “, vlerëson Daçiq.

Në një intervistë për agjencinë kroate HINA, kryeministri i Kosovës Albin Kurti thotë se nuk do të lejojë krijimin e asnjë forme të Republika Srpska në veri të Kosovës.

“Duke pasur parasysh insistimin e Brukselit, do të jem i lumtur të shoh se çfarë drafti kanë përgatitur, edhe pse mendoj se do të ishte më mirë që të ma paraqitnin fillimisht në Prishtinë. Megjithatë, do të siguroj që të përmbushet ajo që është rënë dakord më 27 shkurt në Bruksel, përkatësisht ekzistenca e një niveli të duhur të vetëqeverisjes së komunitetit serb sipas standardeve më të larta ndërkombëtare evropiane për mbrojtjen e pakicave”, tha Kurti.

Presidenti i Serbisë për herë të dytë ka shpjeguar për opinionin vendas se nuk ka nënshkruar dhe nuk ka pranuar asgjë, por se, siç pretendon ai, Serbia do ta zbatojë marrëveshjen deri në një kufi. Në të njëjtën konferencë të një jave më parë, Vuçiq foli për përfaqësuesit evropianë dhe se si e mirëpresin takimin e 2 majit.

“Janë duke pritur propozimin e Qeverisë së Kosovës për Asociacionin e komunave serbe, nuk kanë ide, nuk kanë lidhje, këta nuk kanë denjuar të lexojnë aktet themelore për të ditur se si po shkon i gjithë procesi. Ne presim që ekipi ynë menaxhues të prezantojë një plan, ekipi menaxhues i Serbisë, jo Qeveria e Kosovës, dhe pastaj ata do të thonë: ‘Ja, procesi ka filluar, ‘hajde serbë, kthehuni në institucione’. “Oh, jo”, tha Vuçiq në atë kohë.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *