DJALI I KOMANDANT LLESHIT: KËNGËT SERBE PËR KOSOVËN TË PAPRANUESHME NË BUJANOC

Shkruan: N. Stevanoviq
Bujanoc, 29. gusht 2023. (Foto nga arkivi privat) – Levent Ćazimi, ish-këshilltar i Alternativa për ndryshim, partisë opozitare në Kuvendin e Bujanocit dhe kandidat për kryetar të Këshillit kombëtar të shqiptarëve, thotë se “këngët nacionaliste për Kosovën” janë të papranueshme në Bujanoc. Qazimi ka reaguar pas turneut MMA që u mbajt mbrëmjen e së dielës në Bujanoctë, duke publikuar një video të lojtarëve të Bujanocit, në fillim të së cilës dëgjohet një këngë serbe për Kosovën. Gjegjësisht, një nga garuesit, pjesëmarrëse në turne, zgjodhi të hyjë në ring me këngën “Shkëlqe diell i zjarrtë nga Kosova”.
Siç thotë Qazimi, këngët nacionaliste për Kosovën janë të papranueshme, por mosveprimi i pushtetit lokal është edhe më i keq.
– Hapja e turneut, të dielën në Bujanoc, me këngë nacionaliste për Kosovën, është për çdo kritikë. Fakti që ky lloj fenomeni po ndodh në një qytet dhe në një komunë të dominuar nga popullata autoktone shqiptare, e cila ka lidhje gjaku dhe shpirtërore me Kosovën, e bën edhe më të papranueshëm – thotë Qazimi.
Sipas tij, është për të ardhur keq që një rast i tillë nuk ka ngjallur reagim nga pushteti lokal i udhëhequr nga koalicioni mbarëshqiptar.
Kujtojmë se Levent Qazimi është djali i Ridvan Qazimiit, ish-komandantit të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc (UÇPMB), i njohur më mirë si komandant Leshi, i cili u vra në afërsi të Tërnocit gjatë konfliktit me forcat serbe të sigurisë në vitin 2001.
Si ka qenë fillimi i turneut në Bujanoc mund ta shihni KËTU.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *