fbpx

KAMBERI: VUÇIQI NUK I KISHTE NË MENDJE TË GJITHA PAKICAT KUR FLISTE PËR QEVERINË E RE

Bujanoc, 21 tetor 2020. (Foto: Deputetët shqiptarë pas konsultimeve me Vuçiqin) – Deputeti Shaip Kamberi i tha Bujanovaçkes se Aleksandar Vuçiq nuk e ftoi atë për t’u bërë partner në Qeverinë e re të Serbisë, edhe pse Presidenti i Serbisë kishte paralajmëruar se në të do të ishin edhe edhe përfaqësuesit e pakicave.

– Vuçiq nuk nënkuptonte të gjitha pakicat, thotë Kamberi.

Ai përsëriti se përveç konsultimeve pas zgjedhjeve, ai nuk mori asnjë ftesë nga Vuçiq.

Vuçiç, i cili është gjithashtu lider i PPS, tha të martën në mbrëmje se përbërja e qeverisë së re do të publikohet të dielën pas seancës së kryesisë së partisë, duke njoftuar se para kësaj do të konstituohen këshillat parlamentare.

Gjëja e vetme që e bëri publike ishte se kreu i SPS, Ivica Daçiq, do të jetë presidenti i parlamentit dhe se partia e tij, së bashku me SPAS-in e Aleksandar Shaipiqit, do të jenë pjesë e Qeverisë.

Kamberi, i cili ishte bartës i listës shqiptare “Lugina e Bashkuar” me 3 mandate në parlament, tha më herët për Bujanovaçke se do të jetë opozitë në Asamblenë e re.

Para kësaj, kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, tha se hyrja e PPS-ës në qeverinë lokale varet nga përbërja e qeverisë.

PD e tij ka një deputet ndërsa i treti është një presdhevar nga Alternativa për ndryshim.
Leave a Reply

Your email address will not be published.