fbpx

MITROVIQI I THOTË SASHA ARSIQIT: MOS PËRHAP DEMOAGOGJI, VUÇIQI PO I PËRMIRËSON GABIMET TUAJA

Shkruan: N. Stevanoviq

Bujanoc, 24 janar 2023. “Arsiq, mos e shkatërro shtetin tënd”, tha lideri i progresistëve të Bujanocit dhe deputeti Nenad Mitroviq në përgjigje të deklaratës së kryetarit të këshillit lokal të Partisë Popullore (NS) në Bujanoc, Sasha Arsiq, i cili akuzoi përparimtarët dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, se nuk po bëjnë asgjë për serbët në këtë rajon.
– Arsiq po përhap demagogji të lirë dhe po përdor një temë serioze si Kosova për qëllime politike ditore. Mund të them gjithçka për të, i cili në 10 vitet e fundit ka qenë politikan aktiv në Bujanoc, ka mbajtur edhe disa poste, por nuk do të bëj, nuk është koha për zënka, por për unitet – tha Mitroviq për Bujanovaçke.
Kreu i partisë së Vuk Jeremiqit në Bujanoc sot ka deklaruar se është e qartë për të gjithë se Vuçiq do ta njohë Kosovën, ndërsa Mitroviq u përgjigj se ai nuk mund t’i mbajë dikujt leksione, presidenti i partisë së të cilit e ka njohur Kosovën që në vitin 2008.
– Është pikërisht shefi i partisë së Arsiqit, Vuk Jeremiq, që e ka njohur të ashtuquajturën Kosovë, duke i bërë Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pyetjen e famshme fatkeqe mbi ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Kjo ka ndihmuar që Kosova të njihet nga shumë shtete të botës andaj këta nuk mund t’i japin leksione Aleksandër Vuçiqit – thotë Mitroviq.
Sipas tij, Vuçiqi po i korrigjon gabimet e bëra në të kaluarën nga Jeremiqi dhe ish-udhëheqja shtetërore.
– Presidenti i Serbisë bëri thirrje për unitet dhe dialog social për çështjen e Kosovës. Ai dërgoi një mesazh të qartë për interesat kombëtare dhe shtetërore serbe dhe se për të nuk është e rëndësishme karriera e tij politike, por se Serbia është prioriteti i tij i parë – theksoi deputeti.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *