fbpx

ALEKSANDRI NGA DAVIDIVCI BËHET ANËTAR STANDARD I PËRFAQËSUESES SË VOLEJBOLLIT

Shkruan: N. Stevanoviq
Bujanoc, 31. korrik 2023. (Foto: FSH) – Aleksandar Nedelkoviq, volejbollist nga fshati Davidovc, afës Bujanocit, u bë përfaqësues standard i Serbisë në volejboll, i cili këtë vit i luajti të gjitha ndeshjet në Ligën e Kombeve me trajnerin Igor Kolakoviq. Që nga viti i kaluar ai është në Friedrichshafen të Gjermanisë, ekip ky që bënëgara në Champions League.
Ai ka lindur në Vranjë dhe ka jetuar në fshatin Davidovc me prindërit dhe vëllain e vogël, kujton Vranjenews.
Gjatë karrierës së tij ka luajtur në KV Vranjë, në Mitrovicë, Belhatovo në Poloni (me përfaqësuesit tanë Sreqko Lisinac dhe Milan Katiq), pastaj për Spartak Subotica, dhe dy vjet në Çeki (në VK LVI dhe Tauron AZS Czestochowa).
Kombëtarja jonë aktualisht është duke u përgatitur për Kampionatin Evropian që do të mbahet nga 28 gushti deri më 16 shtator me ç’rast Nedeljkoviq dhe kombëtarja pritet të kualifikohen në Lojërat Olimpike në Paris, që do të mbahen në fillim të tetorit.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *